Hlavní obsah

Praha 5 by chtěla koupit „squatterskou“ usedlost Cibulka za 105 milionů

25. 6. 2020, 13:25

Praha 5 chce odkoupit usedlost Cibulka v Košířích, a to za odhadní cenu 105 milionů korun. Ve čtvrtek to uvedl místostarosta městské části Lukáš Herold (ODS), záměr schválili radní. Radnice tím reaguje na loňskou nabídku prodeje od majitele, kterým je právník a prezident Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Oldřich Vaníček. Usedlost, kterou v minulosti obsadili squatteři, je zchátralá a potřebovala by investice.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Praha 5 chce odkoupit usedlost Cibulka v Košířích (na snímku z 19. února 2015).

Článek

Podle Herolda nyní začnou jednání.

Vaníček oslovil Herolda e-mailem v dubnu loňského roku. Napsal v něm, že jeho původní plán přestavět usedlost na domov pro seniory se neuskutečnil a podle jeho názoru by měla sloužit kulturním a společenským účelům ve prospěch obyvatel Prahy 5. K odkupu městské části nabídl akciovou společnost Cibulka, která soubor budov a pozemků vlastní a jejímž je Vaníček jediným akcionářem.

Herold řekl, že radnice od obdržení nabídky prověřovala stav usedlosti a nechala si zpracovat posudek s odhadní cenou. Vedení radnice nakonec záměr odkupu schválilo. „Chystáme dopis panu majiteli s tím, že mu toto oznámíme,“ řekl Herold.

Cibulka je nejstarší pražskou rozhlednou, bývalý skvostný areál podléhá zkáze

Tipy na výlety

Nyní podle místostarosty budou následovat jednání, a pokud se obě strany domluví, samotný odkup by schvalovalo zastupitelstvo městské části. Herold se příliš nechtěl vyjadřovat k otázce ceny, kterou by Vaníček mohl po radnici chtít. „Myslím si, že může mít jiné představy, ale v tuhle chvíli bych to nechtěl více komentovat,“ řekl.

Součástí areálu jsou kromě usedlosti také hospodářské budovy a další drobné stavby v parku. Podle usnesení, které schválili radní, by peníze na odkup šly z fondu rezerv a rozvoje městské části. Zchátralá usedlost by nicméně potřebovala významné investice, pravděpodobně převyšující částku na odkoupení. Herold dříve uvedl, že radnice by na opravy ráda získala peníze od magistrátu, který na podobné projekty městským částem poskytuje dotace či bezúročné půjčky.

Squateři se zabarikádovali na Cibulce, policie je sundala z věže

Krimi

Původní hospodářská usedlost vznikla zřejmě ve 14. století, její současná památkově chráněná podoba je z první třetiny 19. století. Po roce 1989 přešel areál do soukromého vlastnictví. Prázdnou usedlost několikrát obsadili squatteři, mezi lety 2012 a 2015 měli s majitelem uzavřenou smlouvu. Po jejím vypovězení areál odmítli opustit, vystěhovala je policie.

Reklama

Související témata:

Výběr článků