Hlavní obsah

Postiženým zdraží služby. Obávají se zhoršení péče

26. 11. 2022, 5:04

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá novelou vyhlášky zvýšit poplatky za so­ciální služby. To vzbudilo obavy u zástupců hendikepovaných osob. Zdražení podle nich povede ke zhoršení péče o zdravotně postižené. Odbory varovaly, že pro řadu lidí to může být likvidační.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Jakékoli zdražení těchto služeb znamená snížení počtu hodin poskytnuté péče u osob, které jsou na těchto službách závislé. Může to být pro ně velmi rizikové,“ řekl Právu Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP).

Zdražení znamená snížení počtu hodin poskytnuté péče. Může to být rizikové
Václav Krása, rada postižených

Například úhrady za osobní asistenci a pečovatelskou službu se mají podle návrhu ministerstva zvýšit ze 135 na 155 korun na hodinu. Zajištění celodenní stravy, tedy tří jídel denně, zdraží z 205 na 225 korun, cena oběda z 95 na 105 Kč.

Úřad dále kvůli vysoké inflaci navrhuje u pečovatelské služby navýšení sazby za dovoz nebo donášku jídla ze 40 na 50 korun, za vyprání a vyžehlení kilogramu prádla z 80 na 90 korun a za nákup jídla, ošacení nebo vybavení domácnosti ze 140 na 160 korun.

Poskytnutí ubytování včetně souvisejících služeb, jako je úklid, se má podle návrhu zvýšit z 250 na 270 korun za den.

Podle Krásy by se mělo se zvýšením plateb počkat až do doby, kdy bude provedena valorizace příspěvku na péči. „Takto navržené opatření způsobí pouze problémy klientů sociálních služeb,“ dodal.

Dopady budou takové, že se takový hendikepovaný člověk nebude moci vykoupat třeba dvakrát nebo třikrát týdně, ale jen jednou
Václav Krása

Zvýšení plateb bude podle Krásy například pro hendikepované lidi na vozíku znamenat výrazné zhoršení kvality života, protože už nyní s příspěvkem jen těžko vycházejí. Lidé z něj platí mj. asistenta, který jim donese nákup nebo pomůže při osobní hygieně, typicky koupeli.

„Dopady budou takové, že se takový hendikepovaný člověk nebude moci vykoupat třeba dvakrát nebo třikrát týdně, ale jen jednou,“ varoval Krása. To bude mít pochopitelně dopad jak na jeho zdraví, tak i na jeho osobní sebevědomí při styku s jinými osobami, podotkl. Podobně podle Krásy mohou potřebným doma chybět potraviny, protože budou muset omezit frekvenci nákupů, které pro ně obstarávají asistenti.

Sociální služby mají od ledna zdražit

Domácí

Proti zdražení služeb jsou také odbory. „Jsme si vědomi, že se skokově zvyšují náklady na sociální služby z důvodu inflace, ale navrhované navýšení maximální výše úhrady ze 135 Kč na 155 Kč za hodinu je v současnosti pro řadu klientů sociálních služeb likvidační,“ protestovali odboráři v připomínkovém řízení. Podobně zkritizovali i zvýšení dalších cen. Českomoravská konfederace odborových svazů podobně jako Krása trvá na tom, aby ke zdražení došlo až po zvýšení příspěvku.

Ministerstvo se v důvodové zprávě odvolává na to, že jde o maximální částky, které provozovatelé sociálních služeb nemusejí zvyšovat. Upozornilo, že se chystá navýšit i příspěvek na péči.

„Sociální dopady na převažující cílovou skupinu obyvatelstva (senioři) nebudou nikterak výrazné, a to jednak v souvislosti s valorizací starobních důchodů a také díky avizovanému navýšení příspěvku na péči,“ uvedl resort. Žádný návrh týkající se zvýšení příspěvku ale zatím v legislativním procesu není. „Připravujeme valorizační mechanismus, který by měl zajistit zvýšení příspěvku,“ řekla Právu mluvčí ministerstva Eva Davidová.

Takový automatický mechanismus, který funguje třeba u důchodů, by mohl být v polovině příštího roku. „Potřební lidé tudíž budou mít půl roku méně peněz,“ poukázal Krása.

Zvýšení příspěvku k 1. lednu, kdy by mělo dojít i ke zdražení sociálních služeb, ale v úvaze není. Ostatně, navrhovaný systém valorizací příspěvku se nelíbí ani ministerstvu financí. V připomínkovém řízení ho zkritizovalo s argumentem, že s navýšením nepočítá ani státní rozpočet pro příští rok.

Lidé na dýchacích přístrojích získají vyšší státní podporu

Domácí

Reklama

Výběr článků