Hlavní obsah

Bránit demonstrantům nebudeme, vzkázala policie. O porušení pravidel informuje hygieniky

5. 6. 2020, 19:13

Policie nebude v souvislosti s mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, které omezuje počet účastníků hromadných akcí, bránit lidem ve shromažďování na demonstracích, ale případné prohřešky zadokumentuje a pošle hygienikům. Policisté to uvedli v pátek na Twitteru. Ministerstvo vnitra dříve informovalo, že omezení se týká i demonstrací. Spolek Milion chvilek, který chystá protest na úterý, kvůli tomu avizoval žalobu.

Foto: Jana Pechová, Právo

Březnová akce Milionu chvilek v Jihlavě (ilustrační foto)

Článek

Policie na Twitteru uvedla, že právo na shromáždění je základním, ústavou garantovaným právem, které je mimo období nouzového stavu země, nedotknutelné.

Pokud policie shledá, že lidé porušují hygienické podmínky, stanovené opatřením ministerstva zdravotnictví, věc zadokumentuje a odešle příslušné krajské hygienické stanici k vyřízení.

Spolek Milion chvilek, který organizuje úterní demonstraci, ve čtvrtek oznámil, že kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí podá správní žalobu.

Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků. Serveru Seznam Zprávy sdělil Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva vnitra, že omezení se týká i demonstrací. Vnitro přitom ještě koncem dubna uvádělo, že účast na podobných akcích může být větší při dodržení odstupů mezi jednotlivými skupinami účastníků.

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Domácí

„Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření,” sdělil Milion chvilek ve čtvrtek na Twitteru.

„Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud,” doplnil spolek.

Světová zdravotnická organizace obrátila, roušky doporučuje

Koronavirus

Organizátoři úterní demonstrace chtějí dát najevo nesouhlas s chováním vlády, a to nejen v době epidemie nového koronaviru. Kabinet podle spolku šířil v období nouzového stavu chaos, omezoval práva občanů a překračoval své pravomoci.

Reklama

Výběr článků