Hlavní obsah

Počet nakažených covidem roste, jaká pravidla nyní platí

16. 7. 2022, 9:16

Počty nakažených koronavirem v Česku v posledních týdnech rostou. Za pátek přibylo 2295 nových případů, což je nejvíce od dubna. Nemocnice se ale neplní vážnými případy a žádná velká opatření se nechystají. Pokud lidé mají pozitivní test a příznaky, měli by být v izolaci, která trvá sedm dní. Jít na test ovšem není povinností. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky k současné situaci kolem koronaviru.

Foto: Allison Dinner, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Mám rizikový kontakt, musím do karantény?

Ne. Karantény byly zrušeny v únoru. Doporučuje se sledovat svůj stav a v případě příznaků se otestovat. Lepší je také vyhnout se kontaktu s rizikovými skupinami v nejbližších dnech.

Jaké má covid příznaky?

Podobné jako chřipka. Projevuje se zvýšenou teplotou, suchým kašlem, rýmou a škrábáním v krku, únavou, bolestí hlavy, nočním pocením, ale i průjmem a zvracením. Širší popis a rady, jak postupovat i jak se doma léčit, zveřejnili lékaři například ZDE.

Mám podezření na covid, co dělat?

Udělat si samotest zakoupený v lékárně. Žádanku do odběrového centra může vypsat i lékař, případně provést test u sebe v ordinaci. V každém případě je doporučeno stav telefonicky zkonzultovat s lékařem a domluvit se na případné návštěvě v ordinaci.

Infektolog: Lidé už chtějí na covid zapomenout

Mám potvrzený covid, co teď?

Od pozitivního výsledku testu začíná běžet izolace, která trvá minimálně 7 dnů. Ukončit ji lze, pokud alespoň dva dny před koncem nemá dotyčný žádné příznaky. O pozitivním testu je vhodné informovat praktického lékaře, který může vystavit neschopenku a rozhodne o odpovídající léčbě.

Kde se mohu nechat otestovat?

Aktuálně funguje 380 odběrových míst po celém Česku. Přesný výčet je na www.testovani.uzis.cz, kde je možné vybrat místa podle kraje i nasmlouvané pojišťovny. Pozor je nutné dát na provozní dobu center, která se liší a přes prázdniny byla omezena.

Je testování bezplatné?

Pouze v případě, že má člověk příznaky nemoci a žádanku od lékaře. V ostatních případech se test platí. Cena PCR testu je zastropována na 853 korun bez daně, antigenní test na 204 korunách bez daně. Účtovat si mohou centra nadstandardní služby. K dispozici jsou v lékárnách i antigenní samotesty.

Kde se mohu nechat naočkovat?

U praktického lékaře, pokud si vakcíny objednal a má je k dispozici. Funguje také přes 260 očkovacích míst (seznam ZDE). Ne všechny podávají posilující dávku, někde se nemohou očkovat děti mladší 15 let.

Na webu je možné navolit možnosti tak, aby bylo jasné, kde, komu a jakou vakcínu mohou podat. Zřetel je třeba brát na provozní dobu center. Bez registrace je možné přijít jen do 56 center.

Od pondělí začíná očkování čtvrtou dávkou. Pro zájemce od 18 let

Kdo má nárok na očkování?

Aktuálně všichni starší 5 let. U takto malých dětí až do 15 let je nutná přítomnost zákonného zástupce. Očkování proti covidu je zdarma, hradí ho pojišťovna.

Kdo má nárok na pře­očkování?

Na třetí, posilující dávku každý od 12 let, kterému uplynulo od základního očkování aspoň 5 měsíců. Čtvrtou, tzv. druhou posilující dávku bude moci dostat starší 18 let, kterému od třetí dávky uplynuly nejméně čtyři měsíce. Doporučuje se zejména rizikovým skupinám.

Jak dlouho trvá ochrana po očkování?

S novými studiemi se informace zpřesňují. U základního dvoudávkového očkování se uvádí půl roku. Poté začne ochrana před nakažením klesat, stejně tak ochrana proti těžkému průběhu. Nespadne ale na nulu.

Jaká opatření aktuálně platí?

Žádná. Všechna protiepidemická nařízení skončila s pandemickou pohotovostí 5. května. Další restrikce vláda zavádět nechce. Vsází na ohleduplnost a zodpovědnost lidí, kteří, pokud se necítí dobře, zůstanou doma.

Kde nosit respirátor?

Nošení respirátoru ani roušek není nařízeno. Ministerstvo zdravotnictví to však doporučuje ve veřejné dopravě a zdravotních či sociálních zařízeních. Jako podmínku návštěv si to případně mohou dát nemocnice.

Anketa

Bojíte se nyní nákazy covidem?
Ano
33,5 %
Ne
66,5 %
Celkem hlasovalo 19678 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků