Článek
„S návrhem přišel kolega Jan Papajanovský (STAN), protože při schůzi ohledně vládního stanoviska ke sjezdu sudetoněmeckého landsmanšaftu se dělo to, co se dělo. Samozřejmě nechci jmenovat, ale i v minulosti jsme to viděli mnohokrát, že v rámci dlouhých jednání se děly věci, které v pořádku nejsou,“ vysvětlila Novinkám jedna z předkladatelek návrhu Barbora Urbanová (STAN).
Odkazovala tak zejména na řeč předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy, který své emotivní vystoupení zakončil vulgární nadávkou. Stalo se tak na první schůzi k tomuto tématu 5. května. Druhé schůze (14. května) se stejným tématem se opozice už nezúčastnila.
Zákoník práce v paragrafu 106 výslovně zakazuje pití alkoholu v pracovní době a dokonce nařizuje zaměstnanci povinnost „podrobit se dechové zkoušce, zda není pod vlivem alkoholu, pokud ho k tomu vyzve oprávněný vedoucí zaměstnanec určený zaměstnavatelem“. Pro poslance ale tato pravidla neplatí.
To se nyní snaží změnit předložený návrh, který zákonodárcům zakazuje konzumovat alkohol nebo jiné návykové látky v průběhu jednání. Počítá i se zákazem prodeje v prostorách Sněmovny. Pokud by někdo zákaz porušil, hrozilo by mu okamžité vykázání ze sálu nebo pokuta až ve výši měsíčního platu, tedy zhruba 115 tisíc korun.
Nyní může předsedající schůze poslance vykázat ze sálu pouze po opakovaném napomenutí.
Anketa
Rozdělená Sněmovna
Předložený návrh vyvolal ostrou debatu napříč parlamentem. Například ODS o svém stanovisku bude ještě jednat. „Osobně ale považuji za naprostou samozřejmost, že člověk do práce nechodí pod vlivem. Pro poslance by to mělo platit také,“ uvedl poslanec občanských demokratů Štěpán Slovák.
Zároveň ale dodal, že je podle něj takto podaný pozměňovací návrh nevymahatelný a že pravidla musí být nastavena rozumně, aby nemohlo dojít ke zneužití.
O vymahatelnosti abstinence pochybuje také poslankyně Jana Murová (ANO). „Nemám nic proti tomu zakázat konzumaci alkoholu i psychotropních látek, se kterými, myslím si, mají někteří členové docela dost velký problém. Vymahatelnost mi ale přijde směšná,“ uvedla v nedělní debatě na CNN Prima News.
Starostové na připomínky kolegů reagují a jsou dílčím změnám otevřeni. Urbanová přiznala, že návrh vznikl narychlo. „Mají-li kolegové nápady, jak ho vylepšit a zpřesnit, jsme připraveni o nich diskutovat,“ dodal Papajanovský.
Zcela proti zákazu je ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). „Já jsem naposledy polkl alkohol v roce 2014, takže mně to vadit nebude. Chápu ale, že si po dvanácti, šestnácti pracovních hodinách někdo dá skleničku, protože toho má dost. Možná se naposlouchal nepříjemných slov. Ale že by tam někdo přímo chlastal, to opravdu ne,“ uvedl v sobotní debatě na televizi Nova.
O zavedení obdobného opatření se poslanci nepokouší poprvé. V roce 2014 někdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (tehdy ČSSD) prosadil zákaz prodeje alkoholu ve sněmovních bufetech. Nápoje se opravdu na čtyři roky přestaly nabízet. V roce 2018 zákaz zrušil tehdejší šéf dolní komory parlamentu Radek Vondráček (ANO) s tím, že poslanci jsou dospělí lidé a vědí, že se v práci alkohol nepije.
Nyní je alkohol dostupný téměř ve všech sněmovních bufetech a ceny jsou příznivé. Půllitr piva stojí zhruba 55 korun, za panáka tvrdého alkoholu platí poslanci 30 až 40 korun.



