Hlavní obsah

Po Praze se začal rychleji šířit svrab

2:07
2:07

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

V Praze se začal na rozdíl od předchozích let rychleji šířit parazit zákožka svrabová, který způsobuje onemocnění kůže známé jako svrab nebo lidově prašivina. Nemoc se projevuje vyrážkou a svěděním.

Foto: Profimedia.cz

Svrab (ilustrační foto)

Článek

„Ke konci června evidujeme v Praze celkem tři sta případů tohoto onemocnění. Pokud by současný trend pokračoval, lze předpokládat, že počet nemocných v letošním roce opět přesáhne počty z předchozího roku,“ uvedla ředitelka protiepidemického oddělení pražské hygienické stanice Martina Marešová. Loni svrabem onemocnělo v hlavním městě 517 lidí.

Situace se podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) horší po celé republice. Ústav eviduje do konce května už 4400 nemocných, nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji. Loni to bylo za celý rok 4130 nakažených.

Souvisí s turistikou

Podle pražské hygieny rychlejší šíření svrabu souvisí částečně s turistikou. „Můžeme si ho přivézt z pobytu v penzionu nebo hotelu v České republice nebo v zahraničí. V médiích se aktuálně objevují zprávy o šíření svrabu například v turistických oblastech Středomoří,“ uvedla mluvčí pražských hygieniků Petra Batók.

Nejvyšší riziko přenosu je ale v rodině, takže pokud se v domácnosti parazit objeví, je třeba zavést přísná opatření proti jeho dalšímu šíření.

Původcem svrabu je roztoč zákožka svrabová, která celý životní cyklus tráví na lidském hostiteli. Onemocnění se přenáší přímým těsným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím prádla nebo textilií. Typickým projevem je intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci a v teple.

Prevencí je pravidelné mytí těla i rukou a používání vlastního ručníku, ložního prádla a oblečení. Nejvyšší riziko přenosu je podle ní v rodině. „Klíčová je včasná návštěva lékaře při podezření na onemocnění a důsledné dodržení léčebných i hygienických opatření,“ dodala.

Vyrážka se léčí speciální mastí, ošetřit se musí i osoby blízké nakaženému. Dále je potřeba ošetřit domácí textilie, například vypráním na vysokou teplotu, přežehlením, postřikem proti parazitům nebo uzavřením do plastového pytle nejméně na tři dny.

Anketa

Měli jste už někdy svrab?
Ano
12 %
Já ne, ale člen rodiny ano
5 %
Ne
83 %
Celkem hlasovalo 10499 čtenářů.

Výběr článků

Načítám