Hlavní obsah

Plzeň zatrhla popíjení v centru města

28. 3. 2022, 14:25 – Plzeň

Pokud se květnem počínaje v plzeňském sadovém okruhu uvelebíte na lavičce nebo někde na trávníku a otevřete si k tomu láhev vína, máte zaděláno na problém. Městští zastupitelé totiž v pondělí přijali vyhlášku, která především v centru zapovídá popíjení alkoholu na veřejnosti.

Foto: MP Plzeň

Podobná situace bude už za pár týdnů pro plzeňské strážníky důvodem k zásahu.

Článek

„Chceme tak řešit situaci, která je v některých lokalitách neúnosná,“ uvedl Martin Zrzavecký (ČSSD), radní pro bezpečnost. Podle něj nejsou potíže ani tak s popíjejícími bezdomovci, jako se zahraničními dělníky z ubytoven.

Zákaz platí pro celý širší střed západočeské metropole mezi Škodovkou, železniční tratí na Cheb, mostem přes hlavní nádraží, Tyršovou ulicí a řekou Mží. Krom toho zahrnuje i náměstí Českých bratří, okolí Luny a břehy Radbuzy od mostu v Malostranské ulici až do centra. Popíjet už nebude možné ani na zastávkách MHD nebo v padesátimetrovém okruhu kolem škol. Na předzahrádky, trhy nebo třeba kulturní akce se prohibice nevztahuje.

S rizikovým pitím alkoholu má problém až 40 procent Čechů

Mapy bezalkoholových zón by se měly mimo jiné objevit na webu města. „Určitě nechceme od prvního dne ukládat pokuty, bude to o upozorňování, vysvětlování,“ sdělil Zrzavecký. A když si někdo, pro vzoru Ameriky, schová flašku do pytlíku? Podle velitele městské policie Petra Vlka mají strážníci v případě důvodného podezření právo požadovat její vydání.

Kontroverzní norma   

Pro kontroverzní normu hlasovalo 27 ze 44 přítomných zastupitelů, osm jich bylo proti. „Předkládáte ji v době, kdy má národ plné zuby nejrůznějších omezení,“ upozornil pirátský zastupitel Daniel Kůs.

„Vyhlášce vyčítám příliš velkou plošnost, měla by se vyzkoušet je na omezeném území dvou tří ulic a po roce vyhodnotit,“ podotkl Kůs.

Zrzavecký kontroval: „Podle analýzy, kterou máme k dispozici, je většina populace pro. Výběr lokalit byl konzultován se státní i městkou policií a s vyhodnocením se počítá - pak může následovat zúžení či naopak rozšíření počtu dotčených míst.“

Ústavní soud zrušil část vyhlášky, která akcím města dala výjimku ze zákazu alkoholu

Odpůrci se našli i v řadách radniční koalice, kterou v Plzni tvoří ODS, ANO, TOP 09 a ČSSD. „Jsem proti vyhlášce,“ hlásil Lumír Aschenbrenner (ODS). „Stejně jako většina ostatních se dotkne hlavně těch slušnějších. A policie i strážníci mají potřebné páky i bez ní.“

Přesunou se jinam

Někteří upozorňovali na riziko, že se jen problém přenese jinam. „V centrální oblasti se chlastá všude, z čehokoliv a cokoliv,“ připustil Petr Náhlík z opoziční KDU-ČSL.

„Rozumím tedy radním, že se snaží s tímto obrázkem něco udělat. Lidé si ale najdou nejbližší prostor, kde pít lze. A vychází mi, že to bude Mikulášské náměstí, které jsme za nemalé peníze rekonstruovali a kde jsou dvě osmiletá gymnázia,“ upozornil Náhlík.

Reklama

Související témata:

Výběr článků