Hlavní obsah

Picek pustil tři ze čtyř letounů CASA do vzduchu

18. 5. 2011, 21:33 – Praha
Právo, dan

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek povolil létání třem ze čtyř letounů CASA, kterým na začátku května zakázal provoz kvůli poruše avionického systému.

Foto: Petr Horník, Právo

CASA-295M

Článek

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové letadla dostala povolení poté, co jim bylo přehráno softwarové vybavení a co prošly kontrolními lety.

„U čtvrtého letounu budou po přijatých bezpečnostních opatřeních nadále probíhat ve spolupráci se španělskými odborníky testovací lety, jejichž účelem je odstranění zjištěné závady na původním softwarovém vybavení avionického systému,“ řekla Právu Růžičková.

Potíže s avionikou nejsou jediné, které letoun má. Dodavateli letadel, firmě Omnipol, se nepodařilo odstranit závadu na pasívním systému ochrany proti raketám za 150 miliónů.

Systém neprošel na konci března vojskovými zkouškami a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek chtěl nápravu do konce dubna, což Omnipol nesplnil a požádal o strpení do 15. června 2011. 

Letouny měly na začátku léta odletět do Afghánistánu, ale armáda musela odlet odložit.

Nákup letounů provází řada pochyb. Obrana koupila tři letouny CASA C-295M za tři miliardy korun, další kus vyměnila za pět nepotřebných L-159, do kterých musela investovat půl miliardy. Navíc tříletý servis vyjde na 700 miliónů. Kvůli tomu, že ministerstvo oslovilo pouze firmu EADS, šetří nákup evropská komise.

Generální štáb s nákupem nesouhlasil proto, že Casa není do misí příliš vhodná, vojáci by totiž spíš potřebovali letoun pro transport techniky a Casa je určená hlavně pro přepravu osob.

Reklama

Výběr článků