Hlavní obsah

Pavel proti Vatikánské smlouvě: Není v souladu s ústavou

2:07
2:07

Poslechněte si tento článek

Smlouva mezi Vatikánem a Českou republikou může přispět k privilegovanému postavení katolické církve. Prezident Petr Pavel na to upozornil ve vyjádření pro Ústavní soud, který se zabývá žádostí senátorů o přezkum dohody. Prezident se domnívá, že smlouva není v souladu s ústavním pořádkem.

Foto: Michal Šula, Novinky

Prezident Petr Pavel při rozhovoru pro Novinky, 2. dubna 2025

Článek

„Prezident republiky zaslal stanovisko Ústavnímu soudu ke smlouvě se Svatým stolcem. Přezkum smlouvy sám nenavrhl, pouze se vyjádřil k návrhu skupiny senátorů na základě výzvy Ústavního soudu,“ řekl k tomu Novinkám ředitel Odboru komunikace Hradu Vít Kolář.

Na Pavlovo vyjádření upozornil Deník N. Jelikož se mezinárodní smlouva bez podpisu prezidenta republiky neobjede, vyžádali si soudci i jeho stanovisko. Nevyznívá ale příliš kladně.

„Soudím, že Smlouva není v souladu s ústavním pořádkem, a to v jednotlivých ustanoveních i jako celek,“ cituje server ze stanoviska.

Konkordát podle Pavla narušuje výchozí ústavní principy Česka jako státu svrchovaného, sekulárního a republikánského.

„Smlouva zavádí privilegované postavení katolické církve a jí zřizovaných církevních právnických osob uvnitř našeho státu,“ stojí dál ve vyjádření prezidenta.

Záměrem prezidenta bylo podle Koláře rozptýlit možné obavy týkající se ústavnosti. „Prezident republiky ve svém vyjádření reflektuje pochybnosti o Smlouvě vznesené ze strany odborné i laické veřejnosti,“ doplnil pro Novinky Kolář.

Vatikánskou smlouvou a jejími případnými dopady na obyvatele i instituce v Česku se zabývá Ústavní soud od března. Dokud se k věci nevyjádří, může prezident s ratifikací posečkat.

Smlouva již prošla schválením v dolní i horní komoře parlamentu. Skupina 17 senátorů v čele s Václavem Láskou (SEN 21) ale požádala Ústavní soud o zhodnocení, zda je lidskoprávní a není jednostranně výhodná pro Vatikán. Vyjádřit by se měli i ke sporné otázce týkající se zpovědního tajemství a zaručení svobody náboženského vyznání.

Oběti sexuálních činů v církvi jsou přesvědčeny, že dohoda pomůže násilníkům v zastírání jejich činů.

K objasnění sporných bodů do budoucna podle Hradu prezident Ústavní soud vyzval.

Výběr článků

Načítám