Hlavní obsah

Pacient dostal v IKEM umělé srdce, náhrada má 17 senzorů

30. 11. 2017, 10:56 • Aktualizováno 30. 11. 2017, 11:26

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) před deseti dny provedli transplantaci srdce, při níž pacientovi téměř zcela odstranili nefunkční orgán a nahradili jej umělým. ČR je teprve třetí zemí, kde podobná operace proběhla.

Foto: IKEM

Umělé srdce, které pacient dostal.

Článek

Osmapadesátiletý pacient je podle lékařů v dobrém stavu a náhrada funguje bezchybně. Muž trpěl oboustranným srdečním selháním, posledních osm měsíců byl trvale připojený k podpůrným přístrojům a infuzím.

„Vzhledem k jeho vyššímu věku, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu a vzrůstající plicní hypertenzi nemohl podstoupit transplantaci srdce ani mu nemohla být implantovaná dlouhodobá srdeční podpora,” vysvětlil přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Srdce se sestavuje na sále

Náhrada srdce byla vyvinuta ve Francii. Váží 800 gramů, je tedy asi třikrát těžší a větší než lidské srdce. Vnitřní uspořádání je stejné. Lékaři při operaci odstranili většinu srdce kromě levé a pravé síně.

Foto: IKEM

Průběh operace

„Několikahodinový operační výkon byl velmi náročný zejména po technické stránce. Umělé srdce se skládá z celé řady součástí, které je třeba na operačním sále sestavit,” vysvětlil přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie Ivan Netuka.

Náhrada má 17 senzorů, které vyhodnocují aktuální stav pacienta, a mění tak automaticky svou činnost. Přes břišní stěnu pacienta vede kabel k externí části náhrady s bateriemi a řídicí jednotkou, kterou pacient musí nosit s sebou, například v tašce.

Foto: IKEM

Operace trvala přes osm hodin a spolupracoval při ní čtrnáctičlenný operační tým pod vedením přednosty Kliniky kardiovaskulární chirurgie a hlavního řešitele klinické studie Ivana Netuky (vpravo)

Týden po operaci byl pacient odpojen od dýchacího přístroje, podle lékařů je v současné době nejdůležitější, aby se vyvaroval jakékoliv infekce.

Již plánují další operace

Čeští lékaři podstoupili několikaměsíční intenzivní trénink u výrobce, srdce voperovali teleti. Operace je podle lékařů pro českou medicínu převratná, v plánu mají další.

V IKEM transplantovali první lidské srdce 31. ledna 1984. K 27. listopadu udělali 1116 těchto operací, letos 39.

Reklama

Výběr článků