Hlavní obsah

Oteplení může zvednout hladiny řek

11. 2. 2005, 11:00 – PRAHA

Počasí opět znepříjemňuje cestování řidičům. A situace se nezlepší ani o víkendu. Meteorologové varují před námrazou a náledím. Ochlazení přijde až příští týden. Český hydrometeorologický ústav v Praze vzhledem k oteplení, které nastalo, vydal v pátek výstrahu i před možným vzestupem hladin řek.

Foto: Petr Kameníček
Článek

"Vzhledem k dalšímu oteplení a předpokládaným sobotním srážkám očekáváme vzestup hladin toků zejména ve středních polohách," informovali v pátek meteorologové. Nejvyšší riziko zvednutí hladin řek platí pro povodí Berounky, horní Vltavy včetně Otavy a horního Labe včetně Jizery a Orlice.

Tání může podle meteorologů na některých tocích, například na střední a dolní Otavy či horní Jizery, způsobit vytváření ledových bariér. Nejrychlejší vzestupy hladin by měly nastat v sobotu odpoledne a večer. Stoupání hladin zpomalí či zastaví až nedělní ochlazení.

Na jihovýchodě námraza na silnicích

"Naše území budou o víkendu ovlivňovat frontální systémy postupující přes střední Evropu k jihovýchodu," informovali v pátek dopoledne meteorologové. V krajích Vysočina, Jihomoravském a Zlínském proto bude zvýšené riziko tvorby náledí. Nebezpečí namrzlých vozovek meteorologové hlásí i pro kraje Moravskoslezský a Olomoucký.

Přijde ochlazení

Již od pondělka k nám vpadne studený vzduch od severu a mrazy se obnoví. "Už ale nebudou tak silné jako dosud. Přesto převážně na horách s mrazy kolem -10 stupňů ještě počítat musíme," informoval Seifert.

V sobotu by mělo být zataženo, od západu sněžení, v nížinách déšť. Noční teploty 1 až -3, odpolední 3 až 7. Teplo bude i v neděli, kdy noční teploty budou 3 až -1 a denní 1 až 5. Po oba víkendové dny to ale bude pořádně foukat a na horách se nevylučuje vichřice.

Od pondělí se výrazněji ochladí a mrazivé počasí se na některých místech republiky může udržet celý den. K tomu se přidá i občasné sněžení. Až do pátku příští týden meteorologové předpovídají noční teploty -1 až -5, v místech s vyjasněním -10, denní -2 až 3 stupně.

Reklama

Související témata:

Výběr článků