Hlavní obsah

Osm cizinců vysadili v Olomouci z vlaku, o stávce nevěděli

16. 6. 2011, 1:36

Polského dělníka, švédského studenta i turisty z Moskvy zaskočila ve čtvrtek v Olomouci krátce po půlnoci ve vlaku zpráva, že se kvůli stávce dopravních odborů už dále nedostanou. Museli vystoupit. zaměstnanci ČD pro ně okamžitě začali shánět pomoc. Nakonec jim nabídli alespoň deku, nějaké občerstvení a uložili je v čekárně.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Informační tabule v obci Kúty informuje, o stávce. Ilustrační foto

Článek

Osmačtyřicetiletý Grzegorz Nezborava z Polska se v Olomouci k vystupování neměl. O stávce se dozvěděl až od přítomných novinářů. "Nic jsem nevěděl. Průvodčí něco říkal, ale nerozuměl jsem mu," reagoval muž překvapeně na dotazy novinářů. Hydraulik pracující v automobilovém průmyslu měl z Mladé Boleslavi namířeno domů do Katovic. "Rodina mě doma čeká, vůbec nevím, co budu dělat. Nikdy jsem nic podobného nezažil, ani v Polsku. Nejdříve si musím zapálit," uvedl zjevně z míry vyvedený muž.

Do obdobné situace se dostal i student ze Švédska Lone Jordell. "Jedu za přítelem do Krakova. O stávce jsem sice slyšel, ale nyní je to problém. Musím tady zůstat a nevím, co tady budu dělat," uvedl mladík.

Na první návštěvu Olomouce nebude zřejmě v dobrém vzpomínat ani turista z Moskvy Vladimír Vill. "Chtěli jsme jet do Moskvy, ale asi budeme muset plány změnit. Zatím nevíme jak. Dost nás to zaskočilo," uvedl Vladimír. Jeho partnerka byla na pokraji zoufalství.

Ráno můžou do města

Podle mluvčí ČD Kateřiny Šubové nakonec osm cizinců zbytek noci stráví v čekárně na nádraží s erárním polštářkem pod hlavou a cestovní dekou. Jejich spánek rušil jen kolem projíždějící stroj na umývání podlahy. "Ráno jim uschováme zdarma zavazadla, aby mohli jít do města. Nabídneme jim vrácení peněz za neprojetý úsek a mohli by cestovat autobusem. Je to ale kostrbaté řešení, možná počkají až na konec stávky," uvedla mluvčí. Počet neinformovaných cizinců pracovníky nádraží překvapil.

Reklama

Související témata:

Výběr článků