Hlavní obsah

Očkování vyvolává v rodinách dusno

9. 1. 2022, 19:28
Právo, Matěj Kučera

Už před měsícem se otevřela možnost očkovat proti covidu děti od pěti do jedenácti let. O tom musí rozhodovat rodiče, kteří se však mezi sebou na vakcinaci potomků často neshodnou, a to pak bývá v rodinách dusno.

Foto: Novinky

Od 1. července je v České republice možné registrovat na očkování proti covidu-19 děti ve věkové kategorii 12 až 15 let

Článek

Své o tom ví Petr z Plzně, otec jedenáctileté Daniely. „Dcera by se sama nechala naočkovat. Ráda chodí do bazénu, ale už na podzim jí vadilo, když se musela před vstupem testovat, navíc vidí, že v jejím okolí je většina lidí naočkovaná,“ řekl Právu pan Petr.

Petrova bývalá žena je však silně proti vakcinaci. „Manželka je přesvědčená, že covid je výmysl farmaceutických firem, ona ani nikdo z její rodiny nejsou očkovaní,“ popsal Petr rodinné dohady.

On sám naočkovaný je, nicméně přiznává, že chvíli zvažoval, jestli nechat naočkovat i svou dceru. „S nástupem omikronu a po zprávách o tom, že covid může způsobit trvalé následky, se spíše přikláním k tomu, dát dceru naočkovat. Nicméně s manželkou není možné se dohodnout,“ říká 35letý muž.

Dětský neurolog: Očkovat!

Podobný příběh v těchto dnech zažívá i Adam, otec devítileté Lindy z Brna. „Bývalá partnerka, se kterou máme dítě, je silně proti očkování. Tvrdí, že žádný covid není a celé je to vymyšlené,“ svěřil se Právu Adam.

„Naše dcera nedávno covid s klidným průběhem prodělala, takže nyní má potvrzení o bezinfekčnosti a můžeme spolu jezdit na hory, chodit kamkoliv. Potvrzení bude platit do května. Co bude pak, to nedokážu odhadnout,“ konstatuje Adam.

Oba muži tak přemýšlejí, jak se zachovat. „Zvažuji, jestli vzít dceru na jednorázovou dávku bez vědomí ženy, nebo jestli se obrátit na soud. Ještě jsem si to úplně nevyřešil,“ váhá Petr.

Adam si podle svých slov nechce pokazit dobré vztahy s bývalou partnerkou. Zároveň však působí rozhodněji. „Uvidíme, jak tady bude řádit omikron a jak bude situace s covidem a mutacemi viru celkově v Česku vypadat, ale kdyby měla být dcera v ohrožení touto nemocí, tak ji vezmu a přes všechny problémy, co to způsobí, ji nechám naočkovat,“ tvrdí.

Evropa postupně spouští vakcinaci mladších dětí

Rozhodnout může opatrovnický soud

Podle Daniely Kovářové, předsedkyně Unie rodinných advokátů, by však rodiče mohli narazit.

„Pokud jeden rodič nechá dítě naočkovat bez souhlasu druhého, jedná se o porušení rodičovské odpovědnosti, která se ovšem už nedá napravit,“ řekla před časem Právu expertka na rodinné právo.

„Právně je věc jednoduchá: rodičovská odpovědnost ukládá rodičům, aby se o tak zásadní věci poradili a konali ve vzájemné shodě,“ dodala.

Kovářová upozornila, že jediný správný postup při neshodě mezi rodiči je obrátit se na opatrovnický soud. „Rodič, který chce dítě naočkovat, podá návrh k opatrovnickému soudu. Je lhostejné, kdo má dítě v péči na základě dohody rodičů nebo rozhodnutí soudu. Ten posoudí všechny individuální okolnosti a posléze rozhodne,“ popsala Kovářová možnosti s tím, že první návrhy už se u soudů začaly objevovat.

Pfizer hlásí: Látka pro děti do pěti let hned tak nebude

Jasno nemají ani pediatři

Mnoho rodičů, kteří mají o očkování dětí proti covidu pochybnosti, se radí s pediatry. Ani mezi nimi však nepanuje jednoznačný názor, jestli je děti nutné nechávat očkovat za každých okolností.

„Pokud jsou jejich děti zdravé, nechávám rozhodnutí na nich. Pokud je dítě rizikovým pacientem, například má astma nebo je obézní, v takovém případě očkování proti covidu doporučuji,“ řekla Právu pediatrička, která ale nechtěla zveřejnit své jméno.

Zároveň dodala, že ani mezi pediatry nepanuje jednotný názor, zda je očkování dětí nezbytné za všech okolností. „Je mnoho lékařů, kteří by očkování dětí proti covidu doporučili v každém případě,“ uvedla.

I přes mnohdy vyhrocenou diskusi se v Česku podařilo od 1. července loňského roku plně naočkovat 202 782 dětí ve věkové skupině 12 až 15 let. To odpovídá 44,4 procenta dětí z této kategorie. V rozmezí 5 až 11 let má aspoň jednu dávku 23 722 dětí z 800 tisíc. Na první dávku vakcíny se pak k 6. lednu zaregistrovalo dalších 4471 dětí ve věku 12 až 15 let a 7570 dětí ve věku 5 až 11 let. Od 16 let věku už nemusí mít nezletilí zájemci o očkování souhlas zákonného zástupce.

Anketa

Způsobilo vám téma očkování proti koronaviru rozbroje v rodině?
Ano
32,3 %
Ne
67,7 %
Celkem hlasovalo 10179 čtenářů.

Reklama

Výběr článků