Hlavní obsah

Nové výmluvy na osobu blízkou za volantem už jsou na světě

5. 10. 2011, 3:26
Právo, Jiří Novotný

Výmluvy na osobu blízkou, jimiž se řidiči ve správním řízení vyhýbají postihům za přestupky, má ztížit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou v minulém týdnu podepsal prezident Václav Klaus. Účinnosti ovšem nová úprava institutu osoby blízké nabude až 19. ledna 2013.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Na otázku Práva, proč takový odklad, odpověděl v úterý Martin Novák z tiskového oddělení ministerstva dopravy: „Součástí této novely je nejen osoba blízká, ale i implementace směrnice EU o řidičských průkazech, a je potřeba dát úřadům i řidičům čas na přípravu.“

Ve správním řízení například bude stačit říci, že za volantem byl nějaký cizinec, který v Česku trávil dovolenou, a udat vymyšlenou adresu.
dopravní expert Jan Kněžínek

Podle novely bude provozovatel vozidla povinen zajistit, aby se při použití jeho auta dodržovala silniční pravidla, ať už bude za volantem kdokoli. Pokud tedy provozovatel ve správním řízení neoznámí, kdo s vozidlem spáchal přestupek, dostane pokutu až deset tisíc korun, vyvázne však bez trestných bodů.

Vleklé spory zřejmě úřady nepovedou

Ačkoli nová úprava institutu osoby blízké začne platit až za patnáct měsíců, šíří se už dnes mezi motoristy nápady, jak ji obejít a pokutě se vyhnout.

„Ve správním řízení například bude stačit říci, že za volantem byl nějaký cizinec, který v Česku trávil dovolenou, a udat vymyšlenou adresu. Úřad cizinci pošle dopis, nedostane odpověď a případ se buď promlčí, nebo prostě odloží,“ předpovídá dopravní expert Jan Kněžínek.

Další možností bude sdělit, že řídil kamarád, jenž to pak ve správním řízení zapře, a půjde o tvrzení proti tvrzení. Provozovatel vozidla přitom formálně svou zákonnou povinnost splní, takže ho zřejmě nebude možné pokutovat.

Majitel vozidla si také bude moci vyhledat na internetu nějakou reálnou adresu. S nic netušícím občanem, který na ní žije, pak úřady povedou vleklý spor. Nebo vlastník převede své auto na dítě, jež není právně zodpovědné.

Huml: Je to paskvil

Na dotaz Práva, jestli má novela skutečně takové mezery, odpověděl už dříve poslanec Stanislav Huml, který se na přípravě novely podílel jako předseda komise, ustavené na podzim roku 2010 tehdejším ministrem dopravy Vítem Bártou (Věci veřejné): „Bohužel ano. Sněmovnou schválená nová právní úprava institutu osoby blízké z mého pohledu nevyřeší vůbec nic. Já jsem chtěl, aby se prostě převzal nizozemský model, kde je veškeré dokazování, kdo řídil, na majiteli vozidla. To k mé lítosti neprošlo – a výsledkem je paskvil.“

Nepotrestáno zůstává 90 procent přestupků

Naopak ministerstvo dopravy je přesvědčeno, že i nedokonalá novela přispěje k tomu, aby podstatně ubylo nepotrestaných dopravních přestupků.

„Neměli bychom dopředu říkat, že nový systém nebude fungovat. Vždyť na radnicích a úřadech končí v koši kvůli výmluvě na osobu blízkou 90 procent všech přestupků, jež jim nahlásí policie. Řidič není potrestán, obec nemá příjem z pokut a úředníci se touto agendou jenom trápí,“ uvedl v České televizi náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

Podle něj novela motoristy od roku 2013 přiměje, aby více vážili, jak se ve správním řízení zachovat. „U mnohých jistě převáží fakt, že když se přiznají jako majitel a provozovatel, nepřijdou o body, jejichž ztráty se dnes většina řidičů bojí víc než pokut,“ je přesvědčen Toman.

Jak ale náměstek připustil, český člověk je neobyčejně vynalézavý. „Jestliže tedy v budoucnu zjistíme, že ani tato novela v praxi nefunguje, bude samozřejmě naší povinností vrátit se k ní znovu a ještě ji vylepšit,“ prohlásil Toman.

Anketa

Využili jste někdy institut osoby blízké za volantem?
Ano
16,8 %
Ne
83,2 %
Celkem hlasovalo 21373 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků