Hlavní obsah

Nové přehrady mají zadržet, co naprší

23. 2. 2020, 21:08
Právo, Jindřich Ginter

Česko sužuje sucho, přitom voda z republiky odtéká řekami rychle pryč. Chystají se proto nové, větší či menší přehrady. Ve hře jsou desítky míst.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Dosud dostačující vodní zdroje jsou na hranici možností uspokojit uživatele vody v povolených odběrových množstvích,“ sdělilo Právu ministerstvo zemědělství.

Na omezené podzemní zdroje spoléhat nelze. Ani hlubší vrty nejsou podle mluvčího úřadu Vojtěcha Bílého dlouhodobým řešením. Pro Česko je klíčové to, co naprší. Voda ale rychle odtéká pryč, i proto, že desítky let se odvodňovalo. Proto stát chystá kromě podpory záchytných nádrží ve městech hlavně budování nových přehrad.

Brabec: Voda se kvůli suchu zdražit nesmí

Domácí

„Bylo identifikováno 486 lokalit, z nichž projednáváním s ochranou životního prostředí a obcemi bylo odsouhlaseno 65, které tvoří Generel chráněných území pro akumulaci povrchových vod (Generel LAPV). Jsou územně hájeny pro zajištění vody,“ potvrdil Právu Bílý.

Mezi lokality, které připadají podle tohoto materiálu v úvahu pro výstavbu větších či menších přehrad, patří například oblasti v katastrech obcí Pěčín (tok Zdobnice), Větší (Vltavice), Hradiště (Černá), Kladruby (Úhlavka), Šipín (Úterský potok), Amerika (Klabava), Strážiště (Střela), Dvorečky (Libava), Chaloupky (Rolava), Poutnov (Teplá), Hlubocká Pila (Liboc), Spálov (Odra), Horní Lomná (Lomná), Hanušovice (Morava), Hoštejn (Březná), Dlouhá Loučka (Huntava), Rajnochovice (Juhyně), Vysočany (Želetavka), Borovnice (Svratka), Čučice (Oslava).

Ministerstvo zemědělství se státním podnikem Povodí nyní navrhuje seznam navýšit ještě o dalších 47 lokalit. Tento návrh byl podle ministerstva podrobně projednán se 123 obcemi, jejichž katastry budou územním hájením dotčeny.

Souhlasné stanovisko poskytlo 90 obcí, jež tím potvrdily zájem o hájení 31 lokalit, z toho 13 pro vodárenské účely. Souběžně probíhají jednání s resortem životního prostředí, který odsouhlasil tři lokality. O dvaceti dalších se ještě bude jednat.

Stovky rybníků

Jen v letech 2015 až 2018 stát investoval do ochrany před suchem a nedostatkem vody 29 miliard korun, z toho 20 miliard bylo z EU. Z národních peněz financuje ministerstvo zemědělství program pro obce na rybníky i na opravy hrází. Od roku 2016 na to šlo 732 milionů korun. Pomohlo se tak vybudovat nebo rekonstruovat 535 rybníků. Podpora je přichystána ještě na tento rok a celkem díky ní obce získají miliardu korun. Aktuálně se obnovuje nebo nově staví 350 rybníků.

Oproti loňsku je ve sněhu jen desetina vody, už ale bylo i hůř

Domácí

Na závlahy bylo od roku 2017 podpořeno 82 projektů 120 miliony. Do rozšíření vodovodů a kanalizací se za poslední tři roky investovalo přes tři miliardy korun.

Reklama

Související články

Výběr článků