Hlavní obsah

Německý prezident Steinmeier přijel vlakem do Prahy na třídenní návštěvu

25. 8. 2021, 15:43 – Praha • Aktualizováno 25. 8. 2021, 18:48

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přijel ve středu z Berlína vlakem na návštěvu České republiky. Na pražské hlavní nádraží dorazil krátce po 15:30. Během třídenního pobytu se setká s prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Adrejem Babišem (ANO). Na závěr navštíví Ústí nad Labem.

Německý prezident dorazil do PrahyVideo: ČTK

 
Článek

Německého prezidenta na nádraží přivítal například ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák nebo náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař.

Steinmeier si na prvním nástupišti prohlédl sochu zachránce židovských dětí Nicholase Wintona. Doprovodili ho při tom český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka a nový německý velvyslanec v ČR Andreas Künne.

Před odjezdem do Prahy Steinmeier označil svou návštěvu Česka i jako cestu do minulosti, protože vztahy Čechů a Němců nebyly vždy nejlepší.

Nyní je ale přesvědčen o tom, že sousedství a partnerství stojí na pevných základech, které neohrozí žádný politický vývoj.

Foto: Jutrczenka von Bernd, ČTK

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na cestě vlakem do Prahy

Německá média považují za mimořádné, že se Steinmeier do Česka vydal vlakem. Je to jeho první taková zahraniční návštěva.

Steinmeier České televizi po příjezdu řekl, že cesta vlakem ukazuje, že z Berlína není žádné jiné evropské hlavní město tak blízko jako Praha. „To je pravda zeměpisně, ale myslím, že to mohu říct i s ohledem na dobré sousedství našich zemí,” poznamenal.

Do Prahy německého prezidenta doprovázel i spisovatel Jaroslav Rudiš.

„Je to velký signál, který mluví pro železnici, pro Čechy a pro Němce. Je skvělé si uvědomit, že každé dvě hodiny tady tenhle vlak mezi Prahou a Berlínem jezdí. Takové skvělé spojení nemá každá evropská metropole,” řekl ČTK po příjezdu Rudiš.

Za jízdy se zúčastnil prezidentovy debaty s pendlery. Uvedl, že tyto přeshraniční pracovníky považuje hlava spolkové republiky za velmi důležité. „Ti žijí ten běžný život česko-německých vztahů vlastně dennodenně. Byly to i pro mě strašně zajímavé příběhy,” uvedl.

Delegace poobědvala v jídelním voze, podávala se svíčková a jako dezert palačinka.

Německý prezident Steinmeier pro Právo: Jsme si blízcí v každém ohledu

Evropa

„Servírovala to na přání pana prezidenta legenda na kolejích a legenda Českých drah pan Peterka z Jeseníku, ten byl povolán do služby a obsluhoval německého prezidenta, kdybych to řekl s Bohumilem Hrabalem,” přiblížil Rudiš.

O vrchním Pavlu Peterkovi sepsal před několika lety velkou reportáž pro německý deník.

Z Prahy odjel Steinmeier na zámek v Lánech, do letního sídla českých prezidentů. Položil květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Poté následovala soukromá večeře s prezidentem Zemanem, která se podávala pod širým nebem ve stanu. Vedle obou prezidentů k ní zasedly i první dámy - Ivana Zemanová a Elke Büdenbenderová.

Oficiální jednání mají oba prezidenti naplánováno až na čtvrteční dopoledne.

Na Pražském hradě německého prezidenta uvítá Zeman s vojenskými poctami. Setkání bude předcházet pieta v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici, kde Steinmeier uctí památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Foto: Jutrczenka von Bernd, ČTK

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier na nádraží v Berlíně

Steinmeier do Národního památníku hrdinů heydrichiády přijde jako první hlava německého státu. Ve středu řekl, že si Německo připomíná svou odpovědnost.

Připomněl, že kromě atentátníků zemřela i řada dalších nevinných lidí. Označil za povinnost, aby bylo současné dobré sousedství posíleno, a to hlavně pro budoucnost.

Ve čtvrtek se německý prezident setká také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), jednání s premiérem Babišem je v plánu v pátek.

Vedle Prahy navštíví Steinmeier Ústí nad Labem, kde si mimo jiné prohlédne multimediální expozici nazvanou Naši Němci.

V plánu má také návštěvu Strahovského kláštera, setkání se zástupci německých firem nebo recepci na německé ambasádě.

Soukromě se také sejde s bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), potvrdil ČTK mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

Reklama

Výběr článků