Hlavní obsah

Někteří zahraniční pracovníci budou muset v ČR předkládat negativní testy

17. 7. 2020, 15:22

Zahraniční pracovníci ze zemí, které nejsou na seznamu bezpečných států kvůli šíření koronaviru, budou muset od pondělí 20. července dokládat negativní test. Zaměstnavatelé v Česku ho budou muset vyžadovat. Jde o zaměstnance z Rumunska, Bulharska, Švédska či Portugalska. Uvedl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Článek

Úřady práce na konci června evidovaly v Česku 602 500 zahraničních zaměstnanců. Tři pětiny z nich pocházely z unijních států, zbytek ze zemí mimo EU.

"Od 20. 7. zavádíme povinnost pro zaměstnavatele, aby vyžadovali od svých zahraničních pracovníků ze zemí mimo seznam bezpečných (zelených) států, nyní tedy Švédska, a většiny zemí mimo EU, a pak z Bulharska, Rumunska a Portugalska před vstupem do zaměstnání negativní test na covid," uvedl Vojtěch. Dodal, že výsledky nesmí být starší než čtyři dny.

Petříček: Do Slovinska už můžou všichni Češi, v Chorvatsku riziko nevidím

Domácí

Podle ministra je opatření reakcí na růst počtu případů nákazy u zahraničních pracovníků. Situaci experti vyhodnotí za týden.

Podmínky pro smíšené páry

Podle něj se do ČR od pondělka budou moci za určitých podmínek dostat také cizinky a cizinci ze zemí mimo EU za svými českými partnery, se kterými nejsou sezdáni.

Znovu by se mohly sejít také smíšené páry, které rozdělila epidemie. "Cizinci mimo EU, kteří jsou v dlouhodobém vztahu s občanem ČR, budou moci od pondělí přicestovat," uvedl Vojtěch. Podle něj bude nutné doložit čestné prohlášení, aby lidé "prokázali trvalý vztah a že žijí ve společné domácnosti".

Reklama

Výběr článků