Hlavní obsah

Národní divadlo dostane nový kabát se světlejším odstínem

11. 6. 2012, 15:56 – Praha
Právo, Lucie Fialová

Rekonstrukce poničené fasády Národního divadla v Praze, která startuje v těchto dnech, potrvá do roku 2015. Dění ve Zlaté kapličce nijak zásadně neomezí. Diváci si můžou vychutnat herecké výkony na jevišti, i když řemeslníci budou venku pilně pracovat, slibuje vedení.

Zahájení rekonstrukce Národního divadlaVideo: Novinky

 
Článek

Generální opravou projde plášť historické budovy, omítky i štuky a oplechované části fasády, mříže, podstavce, nástěnné malby, okna, dveře, terasy, balkóny. Neorenesanční objekt by se nakonec měl představit o několik odstínů světlejší.

Lešení začne růst ve čtvrtek u severní fasády, tedy směrem k Národní třídě. „Budeme opravovat vždy jen jednu stranu, abychom nejen provoz divadla, ale i jeho vzhled zasáhli co nejméně,“ poznamenal Michal Štefl, generální ředitel společnosti OHL ŽS, která zvítězila ve výběrovém řízení na opravu.

Náklady šplhají k 95 miliónům korun. První etapa potrvá přibližně rok. „Bezpečný přístup divákům do divadla zajistí stříška s průchodem pod lešením,“ vzkázal ředitel naší první scény Ondřej Černý.

Ani poslední fáze směrem k Vltavě neomezí bezbariérový vchod. „Rozhodně to nebude takové, jako když se opravovaly technologické tunely,“ konstatoval. Tato akce, která skončila před pár týdny, znamenala dlouhé výluky na Masarykově nábřeží. Trpěl také ansámbl, neboť budovou se často neslo hlasité dunění.

Divadlo bylo na opravu už zralé

„K rekonstrukci skoro národní památky přeci jenom přistupujete rozechvěleji,“ konstatoval Štefl. Podle něj bude nejnáročnější práce s kamenem. „Některé kameny na fasádě už mají tendenci se odlupovat, padat dolů,“ řekl Právu.

Na staveništi se bude pohybovat tak 150 lidí. Obnovu vzhledem ke stavu pláště už nelze odkládat. „Když se podíváte na fasádu, už to není úplně ono, doba dozrála na další rekonstrukci,“ uvedl Štefl.

Řemeslníci se budou muset vyrovnat nejen s původními unikátními stavebními postupy, ale i nedokonalostí dřívějších oprav. Poslední velká renovace se odehrála v letech 1977–83.

„Oprava se vlekla a na fasády zbylo nakonec málo času. Práce se tehdy dělala za nevhodných klimatických podmínek,“ zavzpomínal Pavel Jerie z Národního památkového ústavu, který bdí nad zdárným průběhem současné rekonstrukce. Kamenné části se podle něj potýkají se silným znečištěním. Je třeba je celé vyčistit a konzervovat. Lokálně odpadávají drobné části výzdob, uvolňují se tmely, části omítky, zatéká do teras.

Reklama

Související témata:

Výběr článků