Článek
Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Některé hygienické stanice si stěžují na přetíženost, některé už kvůli velkému počtu nově pozitivně testovaných nestíhají trasovat jejich kontakty. Problémy jsou zejména v Praze.
Hygienici podle svých slov pracují téměř neustále bez nějaké vyhlídky na to, že by stávající maraton skončil. Zjišťují především kontakty nakažených, ty pak obvolávají a případně posílají do karantény či na testy.
Pro Hygienickou stanici Hlavního města Prahy má být vyhrazeno 14,5 milionu korun, pro střední Čechy devět milionů. Většina ostatních stanic má dostat mezi dvěma a čtyřmi miliony korun. Nejméně pak resort žádá pro Vysočinu a Jihomoravský kraj, dostanou méně než milion.
Problémem jsou platy
Vláda schválila personální posílení krajských stanic o 134 pracovních míst, někde se je ale nedaří obsadit. V polovině srpna měla hygiena obsazeno 84 z těchto nově zřízených míst. Problémy s hledáním zaměstnanců jsou v Praze a ve Středočeském kraji, kde nemohou konkurovat mzdám ve veřejné sféře.
Vláda proto plánuje vyřadit hygieny z působnosti zákona o státní službě a srovnat platy tamních lékařů s těmi nemocničními. Hygienikům začínají na 22 980 Kč, v nemocnicích na 33 420 Kč. Průměrná mzda v ČR byla letos v prvním čtvrtletí 34 077 Kč. Hygienici kritizují také povinnost složit úřednickou zkoušku kvůli zákonu o státní službě.
„Je nezbytné na období měsíců říjen až prosinec 2020 znovu posílit zapojení zaměstnanců v rámci nařízené práce přesčas a výkonu pracovní pohotovosti s ohledem na úkoly a zajišťování služebních agend, jež před orgán ochrany veřejného zdraví staví situace spojená s šířením infekčních onemocnění nyní zejména covid-19 v populaci České republiky,” píše se v dokumentu.