Hlavní obsah

Na Orlické přehradě byl zprovozněn modernizovaný lodní výtah za 122 milionů korun

27. 5. 2022, 17:24 – Orlická přehrada

Na Orlické přehradě byl uveden do provozu zmodernizovaný lodní výtah, který umožní malým sportovním plavidlům snadněji překonat hráz přehrady. Modernizace vyšla na 122 milionů korun.

Na Orlické přehradě byl zprovozněn modernizovaný lodní výtah za 122 milionů korunVideo: Novinky

 
Článek

Peníze na ni poskytl Státní fond dopravní infrastruktury. Pro majitele lodí je tato služba zdarma.

Navíc díky modernizaci může být výtah déle v provozu i v „suchých“ letech, kdy poklesne hladina v orlické nádrži. V předchozích letech se totiž opakovaně stávalo, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu se musel provoz lodního výtahu předčasně ukončit, což negativně ovlivňovalo plavbu.

V tajném rezortu na Orlíku pobývali funkcionáři i mafiáni, podívejte se na něj nejen z výšky

„Modernizovaný lodní výtah je v České republice unikátní zařízení, navržené a konstruované přímo na míru orlické hrázi. Jeho nové parametry odpovídají parametrům většiny dnešních sportovních a rekreačních plavidel používaných na našich vodních cestách. Nedávno dokončená prohrábka plavební dráhy v úseku Podolsko–Kořensko, úpravy na vodním díle Kořensko i nové vývaziště v centru Českých Budějovic spolu s touto modernizací vytváří synergický efekt investic, které jsou důležité nejen pro rozvoj rekreační plavby, ale i pro další doprovodné aktivity, zejména v oblasti podpory turistického ruchu v regionu,“ zdůvodňuje investici generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

Celková modernizace výtahu začala na podzim 2019. Zařízení překonává výšku 70 metrů na skoro 300 metrů dlouhé kolejové dráze. Při modernizaci byla současná konstrukce kolejové dráhy na návodním líci hráze prodloužena o zhruba 12 metrů, což je o více než 2,5 metru na výšku. Právě tato úprava umožní provoz výtahu i v suchých letech.

Foto: Novinky

Zmodernizovaný výtah usnadní život majitelům malých sportovních plavidel.

Další výhodou modernizovaného výtahu je, že umí přepravit větší a těžší plavidla než jeho předchůdce. Může převážet lodě až do hmotnosti 6 tun a délky 10 metrů, původním výtahem bylo možné převážet plavidla do váhy pouze 3,5 tuny a 8 metrů délky, a umožní bezpečně přepravit i určitý počet členů posádky, čímž se zvýší celkový komfort a plynulost proplavení.

Funkce výtahu se rozšířily o možnost přesného vážení přepravovaných lodí při dodržení veškerých požadavků vyplývajících z právních předpisů a technických norem.

FOTO: První pilíř lávky z Karlína do Holešovic stojí, bagruje se vltavské dno

„Myslím si, že to usnadní život všem uživatelům rekreační plavby, kterých rok od roku narůstá. Jen pro příklad, od 6. května k dnešnímu dni (27.5., pozn. red.), a to ještě není pořádná plavební sezona, už bylo přepraveno 60 plavidel. Takže se dostává na čísla, která jsou přes tisíce, a věřím, že letos trhneme rekord,“ řekl Novinkám Kubala s tím, že zde funguje i rezervační systém pro lidi, kteří cestu plánují.

Lodní výtah bude v pravidelném provozu od 1. 6. 2022, a to vždy v pondělí, ve středu, ve čtvrtek, v pátek, v sobotu a v neděli, od 8:00 do 11:00 hodin a od 12:00 do 18:00 hodin.

Reklama

Výběr článků