Hlavní obsah

Na hřebenech Krkonoš řádí orkán, vyhlášeno lavinové nebezpečí

15. 10. 2009, 10:46 • Aktualizováno 15. 10. 2009, 13:12
Právo, Novinky, pra, pem

V Krkonoších foukal ve čtvrtek vítr rychlostí přes 140 kilometrů v hodině, tedy silou orkánu. Tamní horská služba spolu s kolegy v Jeseníkách po silném sněžení v noci vyhlásila druhý stupeň lavinového nebezpečí. V Krkonoších tak brzké vyhlášení nebezpečí nepamatujeme, řekl člen Horské služby ve Špindlerově Mlýně Ludvík Strejček.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Článek

"Na polské straně Sněžky byl zaznamenán náraz větru o rychlosti 142 km/h, tedy orkán,“ potvrdila Novinkám Dagmar Honsová z Meteopressu s tím, že o orkánu se hovoří při rychlosti větru nad 116 km/h.

Foukat začalo skutečně intenzivně ve středu večer, kdy vichr letěl přes nejvyšší českou horu dokonce skoro 170kilometrovou rychlostí. "Zdá se, že nyní vítr začíná trochu slábnout," přiblížil meteorolog z vrcholové polské observatoře. Historicky nejvyšší rychlost větru minimálně za poslední desetiletí naměřili polští meteorologové na Sněžce předloni v lednu, kdy orkán překonával dvousetkilometrovou hranici. 

Jeseníky a Beskydy podle Honsové zaznamenaly nárazy větru o rychlosti 110 km/h. "Vítr teď slábne, ale kolem poledne bude opět zesilovat hlavně v severních oblastech,“ uvedla dopoledne Honsová s tím, že poté začne vítr utichat až kolem 18. hodiny. 

Sníh je nestabilní, varuje horská služba

Chumelenice a půlmetrový příval čerstvého sněhu, kterého leží na krkonošských hřebenech osmdesát centimetrů přiměla Horskou služby vyhlásil před nadcházející zimou druhý stupeň z pětibodové stupnice lavinového nebezpečí.

"Vrstva čerstvého sněhu je značně nestabilní a nemá pevný podklad," upřesnil Pavel Jirsa ze špindlerovského ústředí krkonošské Horské služby. Loni začalo stejné opatření platit teprve na přelomu listopadu a prosince. Lavina loni při druhém stupni nebezpečnosti spadla už 26. prosince na tzv. Červinkově muldě pod Luční horou. Masa sněhu zasypala dvojici turistů mladého chlapce a dívku, která posléze zemřela v nemocnici.

Výška sněhové pokrývky dosahuje ve Špindlerově Mlýně místy půl metru. "Neustále poměrně hustě chumelí," přiblížil ředitel špindlerovských technických služeb Miroslav Kazda.

Takhle jsme si tu přáli mít o Vánocích, zní z Jeseníků

V Jeseníkách sněhová pokrývka dosahuje ve vrcholových partiích až 60 centimetrů, v níže položených střediscích 35 centimetrů. „Vyhlásit jsme museli druhý stupeň lavinového nebezpečí, neboť čerstvý sníh nemá žádný podklad a proto se nespojil,“ řekl Právu náčelník jesenických záchranářů Michal Klimeš s tím, že stále drobně sněží, ale vítr se již utišil. „Tak, jak to tady vypadá teď, bychom si přáli mít o Vánocích,“ pokračoval Klimeš. 

Varoval ale, že případní turisté, ač už pěší nebo běžkaři, musí počítat s těžkým, mokrým sněhem a také nebezpečím pádu větví, případně celých stromů. „Pro všechny nyní bude pohyb na horách náročnější. Třeba běžkaři budou muset počítat s prošlapáváním stop, neboť zatím se nikde neupravují,“ dodal Klimeš.

Silný vítr a sněžení, které komplikují dopravu na řadě míst celé republiky. Nejhorší situace je na na severu Čech a severovýchodě Moravy. [celá zpráva]

BEAUFORTOVA STUPNICE SÍLY VĚTRU
Jak poznat podle pohybu vodní hladiny, stromů, kouře, pohybu prachu a jiných částic sílu větru.
BEZVĚTŘÍ - 0-0,2 m/s, pod 1 km/h, kouř stoupá svisle vzhůru
VÁNEK - 0,3-1,5 m/s, 1-5 km/h, směr větru je poznatelný podle pohybu kouře, vítr však nepohybuje větrnou korouhví (směrovkou)
SLABÝ VÍTR - 1,6-3,3 m/s, 6-11 km/h, vítr je cítit ve tváři,listy stromů šelestí, větrná směrovka se začíná pohybovat
MÍRNÝ VÍTR - 3,4-5,4 m/s, 12-19 km/h, listy stromů a větvičky jsou v trvalém pohybu, vítr napíná praporky a slabě čeří hladinu stojaté vody
DOSTI ČERSTVÝ VÍTR - 5,5-7,9 m/s, 20-28 km/h, vítr zdvíhá prach a kousky papíru, pohybuje slabšími větvemi
ČERSTVÝ VÍTR - 8,0-10,7 m/s, 29-38 km/h, listnaté keře se začínají hýbat, na stojatých vodách se tvoří menší vlny se zpěněnými hřebeny
SILNÝ VÍTR - 10,8-13,8 m/s, 39-49 km/h, vítr pohybuje silnějšími větvemi, telegrafní dráty sviští, používání deštníků se stává nesnadné
PRUDKÝ VÍTR - 13,9-17,1 m/s, 50-61 km/h, vítr pohybuje celými stromy, chůze proti větru je obtížná
BOUŘLIVÝ VÍTR - 17,2-20,7 m/s, 62-74 km/h, vítr ulamuje větve, chůze proti větru je téměř nemožná
VICHŘICE - 20,8-24,4 m/s, 75-88 km/h, vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střech)
SILNÁ VICHŘICE - 24,5-28,4 m/s, 89-102 km/h, vyskytuje se na pevnině zřídka, vyvrací stromy, působí větší škody
MOHUTNÁ VICHŘICE - 28,5-32,6 m/s, 103-115 km/h, vyskytuje se velmi zřídka, působí velké škody na domech, lesích
ORKÁN - nad 32,7 m/s, nad 116 km/h, ničivé účinky

Reklama

Výběr článků