Hlavní obsah

Myslivci budou moci úlovky doložit fotkou z mobilu

3. 7. 2020, 9:43
Právo, sp

Vláda tento týden schválila novelu mysliveckého zákona. Jejím cílem je účinněji redukovat počty spárkaté zvěře, která způsobuje vysoké škody v zemědělství i na lesních porostech, zejména na nových výsadbách na holinách po kůrovci.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Ilustrační fotografie.

Článek

Nově se umožňuje i lov v noci (a to i za pomoci speciálního zařízení) či během sklizně. Jinak než dosud budou myslivci moci dokládat své úlovky. Využijí k tomu aplikaci v mobilním telefonu, s jejíž pomocí ulovenou zvěř vyfotí.

Fotky během 24 hodin pošlou mysliveckému hospodáři, který je po kontrole přepošle k evidenci státní správě myslivosti, což zpravidla je obec s rozšířenou působností. Budou při tom moci využívat elektronický systém evidence myslivosti spravovaný ministerstvem zemědělství, jehož součástí bude i informace o škodách způsobených zvěří.

Myslivec upytlačil daňka. Byl můj, hájil se u soudu

Krimi

„Podle současných zákonů musí myslivci měsíčně odevzdávat papírové hlášení o lovu. Proti tomu bude aplikace v mobilu a elektronická evidence administrativně jednodušší, levnější a prakticky stále aktuální,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Ministerská novela je také reakcí na již schválenou poslaneckou novelu téhož zákona, která by měla začít platit od listopadu 2021. Ta mimo jiné po myslivcích chce, aby ulovení zvěře dokazovali tzv. markanty (odříznutými částmi zvěře).

Plány lovu by podle ní měly stanovovat obce s rozšířenou působností, což by bylo administrativně náročné a velmi nákladné. Novela má začít platit rok poté, co ji schválí Sněmovna.

Reklama

Výběr článků