Hlavní obsah

Muž s podezřením na ebolu byl převezen do prostějovské nemocnice

9. 11. 2014, 9:45 – Prostějov

Na infekční oddělení Nemocnice Prostějov byl v sobotu večer převezen muž s podezřením na onemocnění ebola. Pacient se vrátil z Nigérie, podle výsledků lékařských vyšetření a klinických příznaků je ale u něj ebola málo pravděpodobná, řekl v neděli ředitel Krajské hygienické stanice v Olomouci Zdeněk Nakládal. Muž ještě několik dní zůstane pod dohledem lékařů infekčního oddělení.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Speciální opatření před prostějovskou nemocnicí kvůli podezření na ebolu.

Článek

Muž v sobotu večer přišel do nemocnice ve Šternberku na Olomoucku a lékařům si stěžoval na horečku, průjem a zvracení. Zdravotní potíže dostal po návratu z Nigérie. Hygienici ihned povolali epidemiologický tým a muž byl za přísných bezpečnostních opatření, do kterých se zapojili i hasiči, převezen ze Šternberka do Nemocnice Prostějov, jejíž součástí je speciální infekční oddělení.

Foto: HZS Olomouckého kraje

Hasiči na místě pracovali v plné bezpečnostní ochraně.

"Postupným zjišťováním epidemiologické a cestovní anamnézy jsme poté dospěli k názoru, že ebola je v tomto případě málo pravděpodobná," upozornil Nakládal. Připomněl, že Nigérie byla nedávno prohlášena za zemi, ve které se podařilo epidemii eboly zastavit a nové případy této smrtelné infekce už odtud nejsou hlášeny.

Muž ale na infekčním oddělení prostějovské nemocnice zůstane ještě několik dní na pozorování. Další postup lékařů závisí na vývoji jeho zdravotního stavu. "Systém zafungoval velmi dobře," dodal Nakládal.

Na základě klinických příznaků a anamnézy je diagnóza eboly méně pravděpodobná.
mluvčí Nemocnice Prostějov Lucie Drahošová

Mluvčí Nemocnice Prostějov Lucie Drahošová řekla, že lékaři pacienta vyšetřili, aby potvrdili či vyvrátili onemocnění ebolou. "Na základě klinických příznaků a anamnézy je diagnóza eboly méně pravděpodobná. Pacient byl aktuálně převezen na infekční oddělení, kde bude s ohledem na zdravotní potíže v přísném izolačním režimu," uvedla.

U převozu pacienta ze Šternberka do Prostějova asistovali v sobotu večer i hasiči vybavení speciální technikou, s jejíž pomocí po odjezdu pacienta dezinfikovali ordinaci šternberské nemocnice a přilehlé prostory. "Hasiči byli v plné bezpečností ochraně, tedy v chemických oblecích a dýchací technice," řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Reklama

Související témata:

Výběr článků