Hlavní obsah

Ministryně Válková chce odvolat šéfa Vězeňské služby, ten se brání trestním oznámením

14. 2. 2014, 14:31 • Aktualizováno 14. 2. 2014, 17:48

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) zahájila řízení o odvolání Petra Dohnala z funkce generálního ředitele Vězeňské služby, informovala v pátek mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. Podle ní je důvodem nespokojenost s přístupem vedení VS k nařízené kontrole. Dohnal to následně odmítl jako záminku. Kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení.

Foto: Petr Horník, Právo

Helena Válková (ANO)

Článek

„Důvodem zahájení řízení je zejména nespokojenost s přístupem vedení Vězeňské služby ČR k zajištění podmínek nutných pro provádění veřejnoprávní kontroly, která byla ministryní spravedlnosti ve Vězeňské službě ČR nařízena,” uvedla mluvčí bez dalších podrobností.

Dohnal novinářům na svolané tiskové konferenci řekl, že ohledně kontroly poskytl ministerstvu veškerou součinnost. Válková ho prý dnes přesto na prvním oficiálním setkání vyzvala k tomu, aby odešel do civilu. Když to odmítl, předala mu dokument o zahájení řízení o jeho odvolání.

"Ještě než zasedla nová ministryně do úřadu, jsem začal registrovat, že mnou zastávaná funkce je nabízena k dispozici, že jsou v této souvislosti oslovování někteří mí podřízení - ředitelé věznic," řekl Dohnal. Podle něj jde o odstranění "nepohodlného" ředitele. "Důvody jsou zcela jistě zástupné. Nevím, kdo přesně za tím stojí," dodal s tím, že je připraven o celé věci informovat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Podá trestní oznámení

Podá také trestní oznámení pro pomluvu. Na dotaz, zda bude směřovat přímo proti ministryni Válkové, odpověděl, že konkrétní osobu, která o něm šíří lži, musí určit orgány činné v trestním řízení.

Dohnal je v čele Vězeňské služby od listopadu 2012, kdy z pozice náměstka vystřídal Jiřího Treglera, který rezignoval. Začínal coby strážný a postupem času se vypracoval až do vedení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal

Tregler stál v čele VS v době, kdy se věznice potýkaly se značnou přeplněností a služba bojovala s nedostatkem financí.

Dohnal vystudoval psychologii na olomoucké univerzitě, ve vězeňství pracuje od počátku 90. let. Začínal jako strážný v pankrácké věznici, kde postupně prošel řadou výkonných funkcí, mimo jiné vedl oddělení prevence a stížností. V létě 2007 byl jmenován nejprve náměstkem ředitele Vazební věznice Praha-Pankrác a od října 2007 do konce srpna následujícího roku toto zařízení vedl. Poté se stal prvním náměstkem generálního ředitele. Loni v říjnu se dočkal hodnosti generála, u příležitosti státního svátku jej jmenoval prezident Miloš Zeman.

Vězeňská služba je ozbrojený bezpečnostní sbor, který zajišťuje především výkon trestu odnětí svobody, vazby a zabezpečovací detence. Řídí ji generální ředitel, kterého jmenuje a odvolává ministr spravedlnosti. Ředitel ministrovi odpovídá za činnost Vězeňské služby.

Reklama

Související témata:

Výběr článků