Hlavní obsah

Ministryně Kovářová chce trestancům uložit povinnost pracovat

21. 8. 2009, 16:08 – Mírov

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová zvažuje podat návrh, který by ukládal vězňům povinnost ve výkonu trestu pracovat. Podle ní je to obzvláště v době krize více než potřebné. Kovářová to sdělila v pátek novinářům při své návštěvě mírovské věznice. Tu si vybrala údajně kvůli tomu, že projekt zaměstnávání vězňů právě na Šumpersku má pozitivní výsledky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová

Článek

V mírovské věznici odsouzení vyrábějí nábytek pro oblast justice i pro privátní sféru a navíjejí elektromotory či brousí hliníkové odlitky pro mohelnickou pobočku firmy Siemens. "Ze zahraničí máme zkušenosti, že práce vězňů může být uplatňovaná i v jiných sférách, takže například uklízejí nebytové prostory, města a obce. Je třeba, aby se zaměstnanost vězňů zvýšila a byla jim uložena pracovní povinnost," poznamenala ministryně.

Věznice Mírov nyní zaměstnává 54 procent odsouzených. Podle mluvčího Vězeňské služby Roberta Káčera číslo zhruba odpovídá celorepublikovému průměru. "Zaměstnanost vězňů v ČR v současnosti mírně poklesla a je to kolem 56 - 57 procent. Jsou i věznice, které mají třeba 90 procent, ale to je vždycky dáno jednak skladbou vězňů, kteří tam jsou, a jednak místními podmínkami, jestli je v tom regionu práce nebo ne," řekl Káčer.  

Projekt domácího vězení

V Česku je celkem 35 věznic, které se momentálně potýkají také s přeplněností. Tyto problémy jsou nejzávažnější hlavně ve věznicích určených pro výkon trestu. "Víme, že stav je napjatý a naplněnost věznic je v současné době překročena o 14 procent. Vymýšlíme kroky, jak ji snížit. Mohl by nám pomoci připravovaný projekt domácího vězení, který pojede od příštího roku," uvedla Kovářová.

Plánovaný projekt domácího vězení, který ministryně hodlá podrobněji představit na chystané tiskové konferenci, by měl fungovat s pomocí speciálních náramků monitorujících pohyb odsouzených. Současně bude těmto lidem v místě bydliště instalováno zařízení, které bude do centrálního snímače vysílat informace o pohybu této osoby. Náklady na projekt by měli přitom nést sami odsouzení.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků