Hlavní obsah

Ministr Pelikán je proti snižování hranice trestní odpovědnosti

27. 5. 2016, 15:50

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) je proti snížení věkové hranice trestní odpovědnosti z 15 let. V názoru ho utvrdilo dvoudenní zasedání zemí visegrádské čtyřky na zámku Štiřín. V pátek řekl, že uvažuje spíše o možnosti prodloužit trvání výchovných opatření ukládaných nezletilým z 19 třeba až do 21 let věku, jak je to zavedeno v Polsku. Ve Sněmovně nyní leží návrh, který u závažných činů snižuje hranici trestní odpovědnosti na 13 let.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Článek

Zástupci Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a také Chorvatska a Slovinska na jednání porovnávali zkušenosti s trestáním mladistvých i dětí a také s hranicí trestní odpovědnosti v jednotlivých státech. „Ukázalo se, že rozdíly jsou větší na papíře než ve skutečnosti. Začínám nabývat dojmu, že by nebylo správné tu hranici snižovat,” podotkl Pelikán.

Země, kde jsou děti trestně odpovědné dříve než v Česku, prý totiž ve skutečnosti s dětskými pachateli zacházejí stejně jako v ČR – například tam platí, že trestem pro takto mladé pachatele nemůže být odnětí svobody.

Podle ministra se k nesnižování hranice trestní odpovědnosti kloní i experti. „Ten odborný názor je poměrně jednoznačný – že by to nikomu nepomohlo,” poznamenal.

Na toto téma snadno naskakují někteří politici, kteří si chtějí nahnat laciné body
Robert Pelikán

V Česku se otázka případného snížení hranice trestní odpovědnosti řeší opakovaně, často v souvislosti s konkrétním trestným činem, který spáchá dítě mladší 15 let. Prezident Miloš Zeman v minulosti uvedl, že by snížení podpořil.

Snížení hranice na 14 let by se spíše nebránil

Ve Sněmovně je aktuálně novela Jeronýma Tejce (ČSSD) a dalších poslanců, která navrhuje snížení hranice na 13 let u takových činů, za něž hrozí dospělým výjimečný trest. „Byl bych nerad, kdyby ten návrh prošel. Na toto téma snadno naskakují někteří politici, kteří si chtějí nahnat laciné body,” řekl v pátek k Tejcově iniciativě Pelikán.

Ministr dříve uváděl, že se snížení věkové hranice na 14 let „spíše nebrání". Ohledně Tejcova návrhu vybízel ke zdrženlivosti, uváděl, že chce, aby problém do léta posoudila odborná komise při ministerstvu spravedlnosti.

Se snížením trestní odpovědnosti dětí na 14 let původně počítal i nový trestní zákoník, který je účinný od roku 2010. Zákonodárci ale hranici vrátili na 15 let. Ministr se chce nyní vydat „cestou detailnějších změn systému". Konkrétně zmínil prodloužení výchovných opatření u nezletilých pachatelů zvlášť závažných trestných činů.

To, zda by se v této souvislosti měly zpřísnit či zmírnit podmínky ve výchovných ústavech, hodnotit nechtěl. „To, co jsem četl o Chrastavě, mě samozřejmě zneklidnilo. Nicméně také nevím, jestli je to skutečně realita. Pokoušet se napravit lidi, které umisťujeme do takového zařízení, je strašně citlivá a zároveň důležitá práce," řekl.

Anketa

Souhlasíte se snížením hranice trestní odpovědnosti u vážných trestných činů na 13 let?
ano
96,5 %
ne
3,5 %
Celkem hlasovalo 2118 čtenářů.

Související téma:

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán

Reklama

Výběr článků