Hlavní obsah

Lidé si prohlédli palestinskou ambasádu v Suchdole, kde výbuch zabil velvyslance

15. 2. 2014, 17:16 – Praha

Desítky návštěvníků v sobotu přišly do objektu palestinské ambasády v pražském Suchdole, kde na začátku roku výbušnina způsobila smrt velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Velvyslanectví pořádalo den otevřených dveří, aby se zejména lidé z okolí, s nimiž událost otřásla, mohli do objektu podívat.

Foto: Petr Horník, Právo

Den otevřených dveří palestinské ambasády v ulici Internacionální v Praze Suchdole.

Článek

"Chceme ukázat, že jsme normální sousedé," zdůvodnil den otevřených dveří Nabíl Fahil z palestinské ambasády. "Chceme místním lidem ukázat, že chceme rozvíjet vztahy s Českou republikou, bylo to neštěstí," dodal.

Foto: Petr Horník, Právo

Den otevřených dveří palestinské ambasády v ulici Internacionální v Praze Suchdole.

Lidé si tak mohli prohlédnout nejen budovu v Internacionální ulici, v níž velvyslanec úřaduje, ale také zadní dům, v němž bydlel se svou rodinou zesnulý Džamál Muhammad Džamál. V něm byl smrtelně zraněn po výbuchu trezoru. V ložnici má malý pomníček s květinami a fotografií.

Zákaz fotografování

Návštěvníci ani novináři v objektu nemohli fotografovat ani natáčet. Na přísný zákaz pořizování jakýchkoliv obrazových záznamů upozorňovala cedule stojící u vchodu do zahrady ambasády.

Suchdolští obyvatelé se přišli podívat zejména ze zvědavosti. "Chtěl jsem vidět, jak to tu vypadá, a využil jsem toho, když to normálně není možné," řekl Jaroslav Novák. Většina z návštěvníků uvedla, že strach z ambasády nemá.

Foto: Petr Horník, Právo

Den otevřených dveří palestinské ambasády v ulici Internacionální v Praze Suchdole.

Do budovy přišel i starosta Suchdolu Petr Hejl. Překvapilo ho, jak řekl, že v budovách mají Palestinci spousta křesťanských symbolů. V budově jsou například sošky Krista nebo vyobrazení poslední večeře.

Příčina se stále vyšetřuje

Zástupci ambasády již 6. února označili výbuch za neúmyslné nedopatření, stejně i držení nezaregistrovaných zbraní v nové budově. Bývalý velvyslanec byl smrtelně zraněn na Nový rok. Příčinu výbuchu stále vyšetřuje policie. Zbraně, které policie po výbuchu nalezla, poskytly podle Fahila české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací.

Do budovy se palestinské zastoupení nedávno stěhovalo z Troji. Kvůli novoročnímu incidentu začali proti umístění palestinské ambasády protestovat někteří místní obyvatelé. V diskusi na zastupitelstvu se řešily izraelsko-palestinské vztahy, situace na Blízkém východě, terorismus, ale i stav chodníku u budovy velvyslanectví, veřejné osvětlení, městský kamerový systém nebo kamera v areálu velvyslanectví.

Reklama

Související články

Výběr článků