Hlavní obsah

Lidé mohou za pětistovku žádat úřady o pomoc při hledání osob

14. 7. 2010, 11:19

Ztracené spolužáky či kamarády se mohou lidé od 1. července pokusit najít za pomoci úřadů. Umožnil to nový zákon o evidenci obyvatel. Platnost normy ve středu uvítala zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. V tiskové zprávě však uvedla, že za službu se platí poměrně vysoký správní poplatek 500 korun, a to i v případě, že úřady nakonec kontakt nezprostředkují.

Foto: Profimedia.cz

Úřady pomouho najít třeba ztraceného spolužáka z dětství. Ilustrační foto

Článek

Pětisetkoruna se platí za podání žádosti. Peníze člověk nedostane zpět, ani když mu úřad v hledání člověka nijak nepomůže.

Zákon podle Seitlové neřeší ani situace, kdy hledaný člověk zemřel. "Podle zákona totiž ministerstvo vnitra jako správce registru obyvatel sdělí žadateli údaj o datu a místu úmrtí pouze v případě, že hledaná osoba je ve vztahu k žadateli osobou blízkou," uvedla kancelář ombudsmana v tiskové zprávě. Pokud šlo například o hledaného spolužáka, ministerstvo informaci o úmrtí neposkytne.

Další potíže mohou nastat, když má hledaný trvalé bydliště na úřední adrese. Když ministerstvo dostane žádost o hledání člověka a identifikuje ho, musí mu nejdřív dát vědět, že se s ním chce někdo spojit. "Pokud si hledaná osoba dopis na ohlašovně nevyzvedne, což se často stává, kontakt se nemůže uskutečnit a žadatel opět zaplatil správní poplatek marně," uvedla kancelář.

Žádost o zprostředkování kontaktu je možné podat na matrice, úřadu obce s rozšířenou působností nebo krajském úřadu. Žadatel i hledaná osoba musí mít české občanství.

Reklama

Související témata:

Výběr článků