Článek
„Dbáme na to, aby omezení byla co možná nejmenší,“ uvedl policejní mluvčí. „Ale samozřejmě budeme více kontrolovat a to cestující pocítí,“ dodal.
Česko kromě Bavorska sousedí také se Saskem. Jeho ministr vnitra Armin Schuster už ve středu zpřísnění kontrol uvítal jako dobrou zprávu pro Sasko a „krok, který byl už dlouho potřeba“.
Nový německý kancléř Friedrich Merz dlouhodobě upozorňoval, že jeho kabinet okamžitě po nástupu do funkce zpřísní boj proti nelegální migraci. A Dobrindt jeho slova uvedl do praxe, když ve středu rozhodl, že napříště mohou být na pozemních hranicích odmítáni i migranti, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Zároveň oznámil, že zvýší počet spolkových policistů na hranicích.
Německá média píší až o tisících policistů navíc. Výjimkou při odmítání na hranicích mají být podle Dobrindta nyní jen „zranitelné skupiny“, jako jsou děti a těhotné ženy.
Kritiku si zpřísnění opatření na hranicích vysloužilo u zástupců německých podnikatelů. Podle člena Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Volkera Treiera omezí hospodářský růst.
„Už koronavirová krize ukázala, že omezení provozu na hranicích má negativní dopad na konjunkturu,“ řekl Treier listu Handelsblatt. Varoval před dopady zpřísněných opatření především na dopravu zboží, pendlery a cestovní ruch.
Předseda Spolkového svazu velkoobchodu, zahraničního obchodu a služeb (BGA) Dirk Jandura vyzval, aby politici kontroly časově omezili. „Pokud jsou zpřísněné kontroly nutné pro ochranu obyvatel, samozřejmě je přijmeme,“ uvedl. „Ale tato omezení by měla být přechodná,“ doplnil.
Český premiér Petr Fiala (ODS) už ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu na síti X uvedl, že opatření proti nelegální migraci nebudou mít na Česko a jeho občany „zásadní dopad“. O německém postupu už o víkendu s Dobrindtem podle svých slov telefonicky jednal.
Německo kvůli nelegální migraci kontroluje už od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem. Loni v září se spolková policie objevila také na hranicích s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem, a kontroluje tak více či méně intenzivně celou pozemní hranici.
Německo je přitom členem takzvaného schengenského prostoru volného pohybu, v němž by na vnitřních hranicích kontroly být neměly. Současné kontroly jsou nahlášené u Evropské komise do 15. září.
Kritika od sousedního Švýcarska a Polska
Dobrindtovo oznámení si vysloužilo kritiku také u některých sousedních zemí. „Švýcarsko lituje, že Německo toto opatření přijalo bez předchozí dohody,“ uvedlo švýcarské ministerstvo spravedlnosti a vnitra. „Systematické odmítání na hranicích je z pohledu Švýcarska v rozporu s platným právem,“ dodalo.
Kriticky se k opatření postavil také polský premiér Donald Tusk, kterého ve středu ve Varšavě navštívil nový kancléř Merz. Tusk řekl, že s německými partnery toho bude mít hodně k projednání, aby náhodou „nevznikl dojem, že kdokoliv, včetně Německa, bude chtít posílat do Polska skupiny migrantů“. Poznamenal, že Polsko na to nepřistoupí.
Naopak rakouská vláda zpřísnění německé migrační politiky uvítala. „Sázíme na úzkou a důvěrnou spolupráci s německou spolkovou vládou,“ sdělilo vídeňské ministerstvo vnitra.