Hlavní obsah

Letní vlna covidu zesílila

11. 7. 2022, 16:35

Počty nakažených covidem koncem minulého týdne dál narostly. V pátek potvrdily laboratoře 1840 nově nakažených, dalších 575 lidí se nakazilo covidem už poněkolikáté. Oproti předchozímu týdnu jde o nárůst o 538 lidí. Za sobotu se pak nakazilo 477 lidí, tedy o 125 více než minulý týden. A v neděli se covid prokázal u 245 lidí, tedy u 88 více. Vyplývá to z dat zveřejňovaných ministerstvem zdravotnictví.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Nejvíce případů hlásí Praha a Středočeský kraj, což připomíná obvyklý vývoj při minulých vlnách epidemie. Z hlavního města a přilehlých oblastí se zpravidla nákaza postupně přesune do dalších krajů, kde začne dominovat až s odstupem.

V metropoli proto hygienici doporučují lidem, aby v domovech pro seniory byli zodpovědní a kvůli ochraně seniorů nosili respirátor. Ten by měli nosit i klienti, pokud jdou třeba na nákup nebo jedou hromadnou dopravou.

Hospitalizovaných přibylo, hlavně starších

Přibývá také hospitalizovaných s covidem. Nově přijaly nemocnice v sobotu 15 pacientů, v neděli 12. Celkově je v souvislosti s nákazou aktuálně hospitalizováno 222 osob.

Covid nabírá na síle a v Evropě mění podmínky pro turisty

Odpovídá to situaci z poloviny května. V Česku už minulý týden převládly vysoce nakažlivé varianty omikronu BA.5 a BA.4, které podle zpráv ze zahraničí ve většině nevyvolávají tak závažné zdravotní komplikace, jako tomu bylo na přelomu roku u delty.

Bez ohledu na to se rizikovým skupinám doporučuje přeočkování proti covidu. Posilující dávku obdrželo dosud 4,2 milionu z 10,5 milionu obyvatel. Poslední měsíce se číslo příliš nemění. Základní očkování má 6,9 milionu obyvatel.

Reklama

Výběr článků