Hlavní obsah

Kuba vysává ODS. Ta bude mít problém postavit kandidátku v Berouně

Jihočeský hejtman a předseda hnutí Naše Česko Martin Kuba pokračuje v oslabování občanských demokratů. Po jejich vysátí v Jihočeském kraji se mu podařilo oslovit nespokojence i ze středních Čech, tedy kraje předsedy ODS Martina Kupky. Občanská demokracie bude mít kvůli tomu problém postavit kandidátku do podzimních obecních voleb ve středočeském Berouně. Většina tamních zastupitelů včetně starostky nyní ODS opustila a chystá se kandidovat za Kubovo hnutí.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jihočeský hejtman Martin Kuba představil 3. února 2026 své nové politické hnutí Naše Česko.

Stručně
Souhrn je vygenerován pomocí umělé inteligence.
  • V berounském sdružení ODS zbylo po odchodu většiny členů pouze šest lidí, což podle senátora Jiřího Oberfalzera způsobuje straně problém s postavením kandidátky.
  • Bývalí členové ODS v Berouně, včetně radního Davida Minaříka a starostky Soni Chalupové, přecházejí do hnutí Naše Česko a odchod zdůvodňují frustrací z vedení strany a opuštění pravicové politiky.
  • Předseda ODS Martin Kupka uvedl, že odchody členů ho nemrzí, ale oslabení strany se nebojí, a místopředseda Martin Červíček považuje každé drobení politického spektra za škodlivé.
Článek

„Samozřejmě, že to pro ODS problém je. V berounském sdružení zbylo šest členů,“ řekl Novinkám tamní senátor ODS Jiří Oberfalzer.

„Martin Kuba je nesporně schopná manažerská osoba a přitahuje kolegy. Čekal jsem tedy, že zvedne pravicovou kartu, protože jsem si myslel, že rozčarování některých našich členů pramení z oslabení pravicovosti v ODS. Ale to se neděje, Kuba má ,catch-all party´, kterých je už na politickém trhu moc,“ dodal Oberfalzer.

Za odchodem většiny berounských členů ODS stojí podle radního pro dopravu Davida Minaříka jejich dlouhodobá nespokojenost s vedením strany. On, dosavadní starostka Soňa Chalupová a dalších dvanáct dosavadních členů a podporovatelů ODS budou na podzim kandidovat ve volbách do obecních zastupitelstev za Naše Česko.

Vyústění frustrace, ODS nás opustila, tvrdí

Své důvody zformulovali v prohlášení, které Minařík Novinkám poskytl. „Naše rozhodnutí nebylo žádným náhlým hledáním výmluv, ale naopak nevyhnutelným vyústěním dlouhodobé frustrace,“ stojí v dopise.

„Byla to konečná reakce na ztrátu sebereflexe vedení ODS, rezignaci na pravicovou politiku, ekonomický populismus, nesplněné sliby o nezvyšování daní a v neposlední řadě na naprostou absenci vnitrostranické demokracie. Na nutnost řešit astronomické schodky, upozadění rozpočtové zodpovědnosti a odpuzování tradičních voličů jsme vedení strany oficiálně upozorňovali již v našich Výzvách k zodpovědnosti z let 2023 a 2024. Vedení strany je však buď zcela ignorovalo, nebo smetlo pod koberec,“ pokračuje dokument.

Rozhodnutí bylo prý mimořádně těžké a závažné. „K tomuto kroku přistupujeme s tísnivým pocitem, že to ve skutečnosti nejsme my, kdo opouští ODS, ale že ODS opustila nás,“ dodávají bývalí členové berounské ODS.

Budou odcházet další, tvrdí starosta

Kolegů se zastal i předseda oblastního sdružení ODS a starosta ve středočeském Králově Dvoře Petr Vychodil. „Vlastní názor se v ODS stává příliš často problémem. Pokud se tento přístup nezmění, budou odcházet další – a je vcelku jedno kam. Prohrává tím totiž ODS jako celek. Středočeská ODS i celostátní vedení v čele s Martinem Kupkou by tuto situaci měly vnímat jako vážné varování, nikoliv jako nepříjemnou epizodu,“ napsal na Facebook.

Stranická centrála nyní řeší, jak se k situaci v Berouně postavit. Jak Novinkám potvrdil předseda středočeské ODS Jan Skopeček, i přes masivní exodus berounské místní sdružení stále existuje a plánuje svůj sněm, kde si zvolí nové vedení. „Pracujeme na tom, abychom kandidátku v Berouně postavili,“ dodal Kupka.

Pro ODS to přitom není první oslabení ve středních Čechách. Minulý týden ukončila členství také zastupitelka kraje a dosavadní radní Kutné Hory Kateřina Daczická. I ona přešla ke Kubovi.

Nejásám, reaguje Kupka

„Nejásám nad tím. Pochopitelně. Dosavadní přírůstky Martina Kuby mě ale nezneklidňují. Je dobře se podívat na skutečné výsledky v předchozích komunálních volbách. S ohledem na to, že nám přibývají noví členové a otevřeli jsme se také nově podporovatelům, oslabení se nebojím. Vysvětlení odchodu nedostatkem pravicovosti je při odchodu k Martinu Kubovi směšné,“ řekl Novinkám Kupka.

Výběr článků

Načítám