Článek
„Pan doktor Uhlíř přijal roli koordinátora ve velmi napjaté době. Jeho úkolem nebylo suplovat činnost orgánů činných v trestním řízení, ale dohlédnout na to, aby resort od samého počátku postupoval transparentně, předvídatelně a v souladu s právem. Tento úkol naplnil,“ uvedla Decroix. Na konec Uhlíře upozornil Deník N.
Během působení se měl Uhlíř podle vyjádření resortu zaměřit na nastavení pravidel pro vnitřní rozhodovací a auditní procesy, navázání dialogu s veřejností i odbornými organizacemi a zpracování systémových doporučení. Pod jeho dohledem také podle ministryně vznikl návrh zadání pro nezávislý audit, byla zveřejněna časová osa kroků ministerstva a analyzovány právní i institucionální slabiny systému.
„Pan doktor Uhlíř odchází v okamžiku, kdy klíčové procesy byly nastartovány a resort je připraven je dál nést vlastní kapacitou. Jeho mise, jak mi sám řekl, byla naplněna. Právě on pomohl vytvořit podmínky, aby rozhodnutí v této věci byla čitelná a pod veřejnou kontrolou,“ doplnila ministryně.
Zpráva by prý byla zbytečná
Decroix ještě 9. července avizovala, že koordinátor má do konce srpna předložit ke kauze zprávu, ta ovšem podle ministryně nakonec nevznikne.
„Vzhledem k ostatním krokům ministerstva spravedlnosti a skutečnosti, že veškeré těžiště práce nyní leží na orgánech činných v trestním řízení se ukazuje, že zpráva by pouze duplikovala jiné úkony. Samozřejmě tato skutečnost byla zohledněna v celkovém vyúčtování pana doktora,“ sdělila Decroix Novinkám.
Původně měl za svou práci koordinátora získat jednorázově 320 tisíc korun bez DPH. Nakonec se částka podle ministryně snížila na 160 000 korun plus DPH, což je polovina původně sjednané částky.
Uhlíř se ujal funkce 19. června s tím, že dohlédne na dění okolo kauzy bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který přijal bitcoiny v hodnotě přibližně jedné miliardy korun od odsouzeného provozovatele nelegálního internetového tržiště Tomáše Jiřikovského.
Bývalý ústavní soudce měl být jediným adeptem na pozici a jeho působení mělo být podle jeho vlastních slov původně delší.
„Hodlám tomu věnovat prázdniny… Je to výzva, zajímavé a kromě toho se přiznávám, že jsem jako všichni ostatní zvědavý, takže jsem rád, že budu mít možnost svoji zvědavost ukojit,“ nechal se po jmenování slyšet Uhlíř.
Ze zjištění Deníku N plyne, že Uhlíř roli koordinátora tiše opustil už koncem minulého týdne a věc odmítl komentovat. Součástí jeho práce přitom měla být také komunikace s veřejností, což vyjmenoval mezi úkoly, které mu jakožto koordinátorovi náleží.
„První - podívat se dovnitř ministerstva spravedlnosti a říct, jestli se nejenom uvnitř ministerstva, ale státní správy postupovalo řádně. Nemluvím o etických otázkách, ale jen z hlediska právního. A eventuálně dát nějaké doporučení, co by se mohlo změnit. A směrem k veřejnosti sdělit vše, co budu vědět,“ uvedl Uhlíř ještě před jmenováním.
Kauza bitcoinů
Tomáš Jiřikovský provozoval od roku 2013 nelegální darknetové tržiště Sheep Marketplace, kde se obchodovalo s drogami, zbraněmi a dalšími zakázanými komoditami. Později měl vazby na další nelegální tržiště Nucleus market, i když se neprokázalo, že ho přímo provozoval. Nakonec byl v roce 2017 odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Státu se podařilo zabavit jen 0,5 bitcoinu, přestože měl údajně vydělat přes 1500 BTC.
Po propuštění z vězení za dobré chování se Jiřikovský domáhal navrácení zabavené elektroniky – hlavně však virtuální peněženky s bitcoiny. Jeho advokát Kárim Titz oslovil ministra Pavla Blažka s nabídkou: 30 % bitcoinů jako dar ministerstvu spravedlnosti. Stát z darovaných bitcoinů následně získal v aukcích 956,8 milionu Kč. Blažek to prezentoval jako dar polepšeného kajícníka, zatímco kritici upozorňovali, že si Jiřikovský za tento podíl koupil přístup ke zbytku bitcoinů.
Na další podezřelé okolnosti upozornil Radiožurnál. Podle oficiální verze událostí byla peněženka otevřena za přítomnosti notáře a Blažkova ekonomického náměstka. Podle analytických webů nicméně odešla ještě jiná dvojice plateb před tímto otevřením. Z transakčních analýz se také ukázalo, že na peněžence byla podstatně větší částka, než Blažek tvrdil, a to 12,5 miliardy korun, tedy 5366 bitcoinů.