Hlavní obsah

Koncern Agrofert odmítl tvrzení aktivistů, že by týral zvířata

31. 8. 2021, 10:04 – Mirovice

Koncern Agrofert se ohledně úterního protestu u jatek v Mirovicích na Písecku ohradil, že by týral zvířata. Uvedl, že dodržuje welfare čili pohodu zvířat a že je pod stálou veterinární kontrolou. Akce zatím nemá vliv na chod firmy. Protesty zaznamenala firma i dřív, nikdy se ale aktivisté nepoutali k bráně, uvedl na dotaz ČTK mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Aktivisti neuposlechli policejní výzvu k opuštění prostoru, policisté je proto z řetězu odpoutali.

Článek

Skupina 20 aktivistů hlásících se k hnutí za osvobození zvířat se dnes ráno přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích. Chce tím bránit provozu areálu. Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert, zpracovává kuřata a kachny.

Policie odpoutala aktivisty, kteří bránili vjezdu do areálu jatek patřících Agrofertu

Domácí

„Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že bychom týrali zvířata. Naše porážky patří ke špičkovým moderním provozům, kde se zvířata poráží humánním způsobem. Dodržujeme takzvaný Animal Welfare, tedy dbáme o maximální pohodu zvířat,” uvedl Hanzelka.

„Jsme lokální firma, nevozíme živá zvířata přes půl Evropy. Jsme pod stálou státní veterinární kontrolou a dodržujeme veškeré zákony a předpisy,” pokračoval mluvčí Agrofertu.

Foto: Petr Vrabec Zewlakk, ČTK

Aktivisté brání vjezdu do areálu jatek patřících Agrofertu.

„Pokud každý Čech (podle dat statistiků) zkonzumuje desítky kilogramů masa ročně, někdo toto maso musí průmyslově vyrobit, nebo se k nám musí dovézt odněkud ze zahraničí,” dodal Hanzelka.

Agrofert zaznamenal v minulosti protesty v provozovně firmy Vodňanská drůbež v Modřicích na jižní Moravě. Podle mluvčího jde o několik akcí do roka.

Foto: Petr Vrabec Zewlakk, ČTK

„V minulosti byly ale poklidnější, nepoutali se k bráně provozovny. Člověk je všežravec a je každého věc, zda maso jí, nebo se rozhodne maso nejíst. Jejich rozhodnutí nejíst maso není naše chyba,” uvedl mluvčí.

V mirovickém podniku je stálý veterinární dozor. Jihočeská veterinární správa tam má trvale dva veterináře a pět techniků.

„Ten provoz, co se týče porážky a manipulace se zvířaty, patří mezi špičkové,” řekl dnes ČTK ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Dvacítka aktivistů od úterního rána blokuje vjezd do jatek v Mirovicích na PíseckuVideo: Pavel Orholz, Právo

Jak doplnil, kvůli protestu teď jezdí kamiony kolem podniku, aby drůbež neuhynula. „Aby to větralo. Trasa se (kvůli protestu) prodlužuje. Tím pádem dochází k týrání zvířat,” řekl Kouba.

Až se drůbež z dnešních kamionů porazí, vyhodnotí veterináři úhyny. Pak věc předají policii.

Loni dostali jihočeští veterináři meziročně víc podnětů ohledně týrání zvířat. Šlo zejména o psy, kočky, množírny, nelegální chovy.

Foto: Petr Vrabec Zewlakk, ČTK

Problémy museli řešit i v některých menších jatečních provozech, kvůli převozu zvířat na jatka nebo tomu, jak se s nimi na jatkách zacházelo. V jednom případě chtěli chovatelé odvézt na jatka krávu s vyhřezlou dělohou.

„Zjistili jsme také, že chovatelé poslali na jatka krávu, která byla po císařském řezu, ten den porodila. To není jednak v souladu se zákonem a jednak je to zcela nelidské zacházení, protože ta kráva ten den zažila své,” řekla v květnu ČTK právnička jihočeské veterinární správy Ludmila Plzová.

Problémy jsou podle veterinářů spíš u menších porážek. V kraji je 34 jatečných porážek, u velkých drží veterináři stálý dozor.

Reklama

Výběr článků