Hlavní obsah

Komorous se stane náměstkem ministra vnitra Peciny

9. 5. 2009, 7:06
Právo, jt

Bývalý šéf Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous se stane náměstkem nového ministra vnitra Martina Peciny. Na starosti bude mít policii, kterou chce podle svých slov stabilizovat.

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Komorous

Článek

"Chci zajistit především to, aby byla policie v klidu,“ řekl k tomu Právu Komorous, který v únoru po 17 letech v čele policejní protidrogovky odešel do civilu. Zároveň vyloučil, že by na vnitru zůstal i po podzimních předčasných volbách. "Dal jsem si jako podmínku, že půjde čistě o tuto krátkodobou misi,“ poznamenal Komorous.

Pecina Právu řekl, že si Komorouse vybral zejména kvůli jeho dobrému jménu. "Působí velmi dobře zejména dovnitř policii a proto jsem mu tento úkol svěřil,“ uvedl Pecina s tím v souvislosti s rozšířením počtu ministerských náměstků bude mírně upravovat jejich kompetence.

Sám Komorous podle svých slov žádné velké změny v resortu nechystá, plánuje ale předložit novou koncepci boje proti extremismu. "Mám v hlavě nápad, jak vzrůstajícímu nebezpečí extremismu čelit, ale nejdříve to sdělím panu ministrovi,“ konstatoval Komorous.

Proti drogám bojuje od roku 1993

Do čela policejního orgánu bojujícího proti překupníkům a výrobcům drog se dostal v roce 1993, kdy byl jmenován vedoucím odboru drog tehdejší Ústředny kriminální policie. Po její reorganizaci byla v lednu 1995 zřízena Národní protidrogová centrála a Komorous převzal její vedení. V čele NPC skončil letos, nahradil jej jeho dosavadní zástupce pro výkon a trestní řízení Jakub Frydrych.

Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v uskupení Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, který provázely nařčení z extremismu. V roce 2007 se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností (StB). Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky.

Reklama

Výběr článků