Hlavní obsah

Komise: Agent se o dům obývaný Chovancem nezajímal

10. 3. 2017, 18:01 – Praha • Aktualizováno 10. 3. 2017, 21:05

Objektem zájmu sledování Vojenského zpravodajství (VZ) nebyl dům obývaný ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD). Nepochybila policie ani zpravodajci. Na mimořádném jednání se na tom v pátek shodla stálá sněmovní komise k VZ, která rozebírala kauzu agenta zadrženého při fotografování v okolí domu, kde Chovanec v metropoli přebývá.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ministr vnitra Milan Chovanec

Článek

Komise je sedmičlenná. Na mimořádném jednání se sešli tři poslanci, což je nejnižší možný počet, aby mohla jednat. "Komise konstatuje, že nedošlo k pochybení v jednání Vojenského zpravodajství České republiky a Ochranné služby České republiky," citoval z usnesení předseda komise Bohuslav Chalupa (ANO). Pro návrh hlasovali i zbývající poslanci Jana Černochová (ODS) a David Kádner (Úsvit).

Černochová řekla, že objektem zájmu zpravodajců nebyl dům ministerstva vnitra ani ministr vnitra. Nechybovalo podle ní Vojenské zpravodajství ani Ochranná služba, každý z útvarů vykonával svou práci. Podle Kádnera nejde o žádný boj mezi zpravodajci a policií.

Informace unikly z Chovancova ministerstva

Informace o případu, které se dostaly do médií, neunikly podle členů komise ani od vojenských zpravodajců ani z Ochranné služby. "Faktem je, že informace, které byly v médiích, pocházejí přímo od ministra vnitra," řekl Chalupa. Dodal, že členové komise se setkávají dlouhodobě s úniky informací. Informace kolem Chovance podle něj "unikly v přímém přenosu".

Komise pokládá záležitost za uzavřenou. Chalupa nyní o závěrech zasedání komise poskytne informace premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi (ČSSD). "Skutečně se nevracíme do totalitních praktik, že by někdo na objednávku někoho sledoval, nějakého ministra," prohlásila Černochová.

Chtěl jsem u toho být, stěžuje si ministr

Chovanec před zasedáním komise kritizoval, že byla svolána na dnešní odpoledne, kdy obhajoval na sjezdu sociální demokracie v Brně pozici prvního místopředsedy. V tiskové zprávě uvedl, že žádal, aby se jednání uskutečnilo dnes večer nebo v sobotu ráno.

Podle členů komise ale nebyl důvod, aby se jednání účastnil. "Nekontrolujeme ministry," řekla Černochová. Chovanec může požádat o přítomnost na zasedání komise při dalším jednání. K rozuzlení případu poslancům stačily informace šéfů VZ Jana Berouna a Ochranné služby Jiřího Komorouse, kteří jim vysvětlovali, jak si vyměňují informace.

Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích. Beroun v týdnu popřel, že agent fotografoval dům užívaný ministrem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), pod něhož VZ spadá, označil spekulace o možném sledování Chovance armádní rozvědkou za absurdní. Vojenské zpravodajství podle něj v Praze 6 plnilo úkoly vyplývající z jeho zákonné působnosti a mělo k tomu všechna potřebná povolení.

Reklama

Související články

Výběr článků