Hlavní obsah

Každý 25. obyvatel ČR je cizinec

13. 2. 2014, 10:35 – Praha • Aktualizováno 13. 2. 2014, 13:16

V České republice loni žilo 441 500 cizinců. Více než polovina z nich má v zemi povolení k trvalému pobytu. Statisticky je tak cizincem každý 25. obyvatel, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj nejvíce přibývají lidé ze členských zemí Evropské unie a Ruska, poklesl naopak počet Vietnamců a Ukrajinců. Nejvíce migrantů je usazeno v Praze, kde tvoří 13 procent obyvatel.

Foto: David Ryneš, Novinky

Složení cizinců v ČR

Článek

Podle statistiků v posledních letech počty cizinců spíše stagnují. "Od roku 2001 docházelo ke každoročnímu nárůstu počtu, který vyvrcholil v roce 2008. V půli roku 2009 nastal částečný úbytek. Za posledních pět let počty cizinců v zásadě stagnují," uvedl Daniel Chytil z oddělení pracovních sil a migrace ČSÚ.

Podle něj mnozí migranti žijí v ČR už přes pět let, takže mohou získat povolení k trvalému pobytu. Na konci loňska ho mělo podle údajů ministerstva vnitra zhruba 238 900 osob, zbývajících 202 600 lidí mohlo být v ČR přechodně.

Nejvíce je Ukrajinců, Slováků a Vietnamců

Od roku 2011 přibývá v ČR hlavně občanů EU. Lidí ze zemí mimo osmadvacítku přichází méně. Tři pětiny cizinců v ČR tvoří Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. "Ukrajinců však od roku 2008 ubylo o 15 procentních bodů, Vietnamců o pět procentních bodů. Naopak plynule přibývá Rusů," upřesnil Chytil.

Foto: David Ryneš, Novinky

Cizinci v krajích ČR

Nejvíc cizinců žije v Praze. Hlavní město si za svůj přechodný či nový domov vybralo 37 procent migrantů, kteří jsou v ČR. V metropoli a ve Středočeském kraji žijí tři pětiny Ukrajinců, 45 procent Slováků a pětina Vietnamců. Pro Prahu a Středočeský kraj se rozhodly i tři čtvrtiny Rusů, do Karlovarského kraje zamířilo sedm procent občanů Ruska.

"Je sice pravda, že Rusové jsou v Karlovarském kraji druhými nejčastějšími cizinci, ten obrázek ruských Karlových Varů je ale dán spíše turistikou," řekl Chytil.

Podíl cizinců v ČR, kteří tak tvoří 4,1 procenta obyvatel, je mnohem nižší než v jiných zemích EU.

Reklama

Výběr článků