Hlavní obsah

Kauza gripeny končí, za údajnou korupci nemají koho stíhat

14. 5. 2014, 9:36 • Aktualizováno 14. 5. 2014, 10:01

Vrchní státní zastupitelství v Praze po čtyřletém prověřování odložilo kauzu údajné korupce při nákupu stíhaček JAS-39 Gripen pro českou armádu. Ve středu to uvedl ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality VSZ Marek Bodlák.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

JAS-39 Gripen

Článek

Státní zastupitelství případ odložilo, neboť nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání konkrétní osoby.

Kauzou se museli od roku 2002 zabývat detektivové protikorupční policie třikrát, pokaždé případ odložili. S posledním prověřováním údajné korupce začali v květnu 2010, a to na základě prověrky Nejvyššího státního zastupitelství. Po více než tříletém prověřování dospěli k závěru, že se trestný čin nestal.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

VSZ však usnesení policie o odložení případu zrušilo a nedávno vydalo vlastní rozhodnutí. "Z důvodu, že nebyly zjištěny skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání konkrétní osoby," uvedl Bodlák.

Česká armáda má pronajato 14 strojů. Letos vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) prodloužila jejich pronájem do roku 2027 s dvouletou opcí. ČR za pronájem zaplatí 16,5 miliardy. [celá zpráva]

Letité vyšetřování

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Gripen s Českem přišla v únoru 2007 i švédská televize. Padla tehdy zmínka o tom, že by do korupční aféry mohl být zapleten rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly. V 90. letech působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu letounů na starosti.

Tendr na nákup stíhaček měl původně více uchazečů, kteří ale z něho nakonec odstoupili, a zůstalo tak jen britsko-švédské konsorcium BAE-Systems s letouny Gripen.

Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (tehdy ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda ministerského předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.

Po různých úvahách o zajištění českého vzdušného prostoru nakonec Špidlova vláda v červenci 2003 rozhodla, že si ČR stíhací letouny pronajme.

Reklama

Související články

Vláda schválila 21,4 miliardy na gripeny

5. 5. 2014, 15:42

Vláda v pondělí schválila financování nadzvukového letectva. V letech 2015 až 2027 dá na tyto účely 21,4 miliardy korun. O schválení materiálu, který...

Výběr článků