Hlavní obsah

Kardinál Duka se u pomníku v Letech pomodlil za zesnulé Romy

13. 5. 2013, 15:07 – Lety

Zhruba stovka lidí si v pondělí v Letech u Písku připomněla při pietním aktu romské oběti nacismu. Památku Romů zemřelých za druhé světové války v místním sběrném táboře uctili například i americký velvyslanec Norman Eisen nebo kardinál Dominik Duka. Ten pronesl modlitbu za oběti válečného holokaustu.

Foto: David Veis, ČTK

Pietní vzpomínky se zúčastnil kardinál Dominik Duka.

Článek

"Chceme Boha prosit za duši zemřelých, za uznání důstojnosti každé lidské osoby, za sebe navzájem," pronesl kardinál. Uvedl, že bývalý sběrný tábor pro Romy v Letech představuje místo, které dokazuje, co může udělat lidská zloba, nenávist a nezodpovědnost. "Jsme tady, abychom všichni řekli ne těm, kteří se domnívají, že je možné pošlapávat důstojnost a práva druhých," řekl.

Akce se nezúčastnil žádný přední představitel české politické scény. Vládu zastupovala na pietním aktu zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

Foto: David Veis, ČTK

Při pietním aktu romským obětem nacismu v Letech na Písecku Romové žádali zbourání prasečáku.

Tábor v Letech u Písku byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Výbor pro odškodnění romského holocaustu, jenž pondělní pietu pořádal, roky usiluje o zbourání vepřína, který stojí v blízkosti památníku. "Byli bychom rádi, pokud by toto místo bylo trochu důstojnější," uvedl předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička.

Premiér Petr Nečas už loni řekl, že vláda nemá peníze na to, aby prasečák v Letech odkoupila a zrušila. Celkové náklady by se prý pohybovaly ve stovkách miliónů korun.

Reklama

Výběr článků