Hlavní obsah

Janeček podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb

3. 2. 2023, 16:57

Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kvůli průběhu voleb. Označil to za první nutný krok k následnému odvolání k Evropskému soudnímu dvoru. Janeček to uvedl v tiskové zprávě, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová.

Foto: Milan Malíček, Právo

Karel Janeček

Článek

Přijetí stížnosti ČTK potvrdila mluvčí NSS Sylva Dostálová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadl rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

Janeček v tiskové zprávě pogratuloval Petru Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. „Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost,“ prohlásil.

Podnikateli vadí, že ministerstvu vnitra předložil na podporu své kandidatury přes 73 000 podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil, a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50 000 podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček stanovenou hranici těsně nezdolal.

Lidi z archů prý osobně navštívili

Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. „Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanskými průkazy. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů,“ uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb.

„Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch,“ poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

Janeček škrtl Pavla a na volební lístek dopsal sebe

Prezidentské volby

Reklama

Výběr článků