Hlavní obsah

Jako by radil strkat nos do výfuku, odmítla lékařka Zemanův bonmot o kouření

18. 10. 2013, 15:28

Lékaři odsoudili bonmot, kterým prezident Miloš Zeman ve středu bagatelizoval škodlivost kouření. Zeman při návštěvě tabákové továrny v Kutné Hoře uvedl, že kouření není spojeno s žádným zdravotním rizikem, pokud se začne po 27. roce věku, jako to udělal on.

Foto: Milan Malíček, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

"Mediální vyjádření ke zdravotním důsledkům kouření by měla být ve shodě s vědecky podloženými fakty," připomněl prezidentovi předseda odborné společnosti plicních lékařů Vítězslav Kolek.

Připomněl vědecké práce dokládající škodlivost kouření i to, že zkracuje život a že přestat kouřit se vyplatí. Kuřáci, kteří přestanou ve věku 25 až 35 let, si prodlouží život až o deset roků. Čím později se přestane, tím je prodloužení kratší, protože některé změny v těle jsou už trvalé.

"Rozhodně to není doporučení, které by měl dávat kdokoli soudný. Je to podobné, jako kdyby pan prezident řekl, že strkat nos do výfuku auta po 27. roce života není škodlivé," uvedla lékařka z poradny pro odvykání kouření Eva Králíková.

Kouří třetina Čechů

V ČR kouří třetina dospělých, mezi mladými od 15 do 18 let až 40 procent. První cigaretu mají české děti v 11 letech. Kuřáctví stoupá zejména u dívek a žen, projevilo se to už v nárůstu případů rakoviny plic u žen, která dřív u nich byla velmi vzácná.

Prezident je náruživý kuřák, kvůli cukrovce mu lékaři doporučili, aby kouření omezil, když už s ním nedokáže přestat.

Zeman se vyjádřil ke kouření při návštěvě továrny na výrobu cigaret Philip Morris v Kutné Hoře. Lékaře jeho slova rozhořčila, dětem podle nich vzkázal, že kouřit po 27. roce života je bez rizika, protože organismus je už vyvinutý.

Reklama

Související témata:

Výběr článků