Hlavní obsah

Houbaři mají na Šumavu databázi, kde hledat úlovky

15. 9. 2020, 7:12
Právo, Pavel Orholz

Kde a jaké druhy hub rostou na Šumavě, se nově dozvědí turisté i na webu www.houby-bez-hranic.eu. Ten nabízí celkem 1200 tisíc fotografií, mapy výskytu 4200 druhů hub a popisy tři tisíc druhů hub.

Foto: Pavel Orholz, Právo

Lucie Šámalová sbírá houby se svou rodinou v okolí šumavské Kvildy už řadu let. Na snímku je při jedné z opravdu vydařených vycházek.

Článek

Mezinárodní tým vědců vedený profesorem Clausem Bässlerem a Petrem Karaschem mapuje výskyt hub na Šumavě už od roku 2017. „Na bavorské straně se projektové území rozkládá od Waldnaabu v Horním Falcku podél Dunaje až k Pasovu a Linzi v Rakousku, na české straně až k Novohradským horám. Srdce výzkumné oblasti tvoří národní parky Šumava a Bavorský les se svou divokou přírodou,“ vysvětlil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Upozornil, že projekt byl završen právě vytvořením webu v němčině, angličtině a češtině. „Díky 170 000 nálezům s více než 4200 druhů hub jsme dokázali shromáždit podstatně více informací, než jsme plánovali. Svět hub na Šumavě ale pořád ještě není plně prozkoumán. V porovnání s rostlinami a živočichy jsou houby zanedbávány už více než sto let. Ještě nějakou dobu potrvá, než toto zpoždění doženeme,“ je přesvědčený vedoucí projektu Peter Karasch.

Pokračující teplejší počasí zpomalí růst hub jen nepatrně

Upozornil, že mykologové učinili i desítky vzácných, významných nálezů. Patří k nim například objevy závojenky bukové nebo šupinovky ježaté. „Jedná se o houby, které ukazují na člověkem nenarušená místa a lze je najít téměř pouze v přírodních rezervacích, lesních rezervacích a v národních parcích,“ doplnil Karasch.

Ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený ocenil hlavně přeshraniční spolupráci a je přesvědčený, že nová databáze bude cenná jak pro mykology, tak pro houbařské nadšence.

Reklama

Výběr článků