Hlavní obsah

Horská střediska se zaplňují lyžaři a turisty

26. 12. 2002, 20:01 – PRAHA, 26. prosince 2002

Velkému náporu turistů ve čtvrtek čelila většina horských středisek v České republice. I když všude ještě nejsou ideální podmínky pro milovníky bílé stopy, kteří se někde musí smířit s umělým sněhem, počet lyžařů a dalších návštěvníků hor začal prudce stoupat. Jsou mezi nimi už i ti, kteří chtějí na horách prožít Silvestra.

Foto: ČTK/Radek Petrášek

Zimní radováky se rozjely naplno.

Článek

Mezi výjimky patří Jeseníky, které se potýkají jak s nedostatkem sněhu, tak lyžařů.

Velké množství lyžařů a turistů zamířilo do rekreačních středisek v Beskydech, kde jim pobyt zpříjemňovalo slunečné zimní počasí. Návštěvnost byla obrovská, řekl ČTK Radan Jaškovský z beskydské Horské služby. Na Lysé hoře, nejvyšším vrcholu Moravskoslezského pohoří, dnes naměřili 14 centimetrů sněhu. V hlavních rekreačních střediscích Beskyd sněhová pokrývka dosahuje deset až 30 centimetrů. Hlavní nápor lyžařů a turistů se v Beskydech očekává na Silvestra a Nový rok.

Krkonoše

Turisté začali ve větším množství přijíždět také do nejvyšších českých hor, tedy Krkonoš. Nevadilo jim, že místní sjezdovky jsou stále v provozu pouze díky umělému zasněžování. Lyžařská střediska Krkonoš nabídla okolo půl metru sněhu. Na běžkaře příliš ideální podmínky nečekaly, vrcholky Krkonoš pokrývala asi jen 15 centimetrů sněhu. Upravené tratě pro běžkaře byly v Horních Mísečkách.

Díky technickému sněhu se například lyžovalo v areálu Svatý Petr, na Horních Mísečkách a v Peci pod Sněžkou, kde již bylo zahájeno i oblíbené večerní lyžování. Ubytovací kapacity ve Špindlerově Mlýně jsou podle místního informačního centra takřka do posledního místa obsazené. Hotely a penzióny zaplnili převážně Němci, dále Češi, Poláci a Holanďané.

Jizerské hory

Silnému náporu běžkařů i milovníků sjezdového lyžování dnes čelila i všechna jizerskohorská střediska na Ještědu, Severáku, Špičáku a v Bedřichově. "Čekací doby u vleků ale nebyly nijak mimořádné, přestože provoz vleků je zatím jen omezený," řekl ČTK Pavel Kudrna z bedřichovské horské služby. Podle něj leželo v Jizerských horách i na hřebech jen kolem 15 centimetrů sněhu, proto se lyžovalo hlavně na technickém.

Krušné hory

V Krušných horách začal zájem lidí o lyžování a obstojné sněhové podmínky zaměstnávat horské záchranáře. Horská služba musela v uplynulých třech dnech zasahovat u řady úrazů. "Jsou to běžné zlomeniny z lyžování a snowboardingu. Žádná vážná zranění, kdy musí přiletět vrtulník, nebyla," řekl ČTK náčelník Horské služby v Božím Daru Rudolf Chlad.

Šumava

Zcela plné jsou ode dneška hotely a penziony v jihočeské části Šumavy. Přijeli do nich rekreanti, kteří se rozhodli prožít na horách konec roku. Na Šumavě jim však zatím nepřeje počasí a lyžuje se pouze v zadovském areálu Kobyla, kde na sjezdovkách leží 30 centimetrů technického sněhu. S rostoucím počtem lyžařů očekávají provozovatelé areálu prodlužování čekacích dob u vleků.

Jeseníky

S nedostatkem sněhu a návštěvníků se naopak potýkají nejvyšší moravskoslezské hory Jeseníky. Vyznavači zimních sportů si přišli na své pouze v lyžařských areálech vybavených sněhovými děly. Jaroslav Sembdner z Horské služby Jeseníky ČTK řekl, že vleky jezdily v Karlově, Branné, Lipové, Horní Moravě, Petříkově, Hynčicích a na Červenohorském sedle. "Všude se lyžuje na technickém sněhu," uvedl Sembdner. Příznivci běžeckého lyžování mohou v Jeseníkách vyrazit na túry v okolí Králického sněžníku a Paprsku, z Červenohorského sedla na Švýcárnu a po cestě z Ovčárny na Praděd.

Reklama

Související témata:

Výběr článků