Hlavní obsah

Havel Paroubkovi: Lžete, k pádu železné opony jsem přispíval, vy ne

19. 9. 2009, 19:24

Václav Havel se v sobotním Právu ohradil proti textu, který o den dříve zveřejnil v deníku Jiří Paroubek. Šéf ČSSD se v něm vyjadřoval k rozhodnutí USA nepostavit v ČR radar a ve svém článku Havla zařadil mezi ty, kteří podle něj "touží po světě železných opon".

Foto: Petr Hloušek, Právo

Václav Havel

Článek

Exprezident to ostře odmítl. "Lžete. Padesát let jsem naopak - v rámci svých skromných možností - přispíval k pádu železné opony. Na rozdíl od vás," napsal Havel, jedna z vůdčích postav předlistopadového disentu.

Paroubek ve svém pátečním příspěvku nazvaném "Jsme s Obamou na jedné lodi" připomněl odmítavý postoj sociálních demokratů k radaru a mimo jiné napsal:

"Vkládali jsme velké naděje v Baracka Obamu, který je zřejmě právem označován za 'socialistu', fandili jsme mu ještě před jeho nástupem do funkce a fandíme mu dnes ještě více. Víme, že jeho politika naráží na odpor konzervativců typu Mirka Topolánka, Alexandra Vondry, Karla Schwarzenberga, ale i Václava Havla, kteří touží po světě železných opon. Jejich koncept je ovšem konceptem minulosti".

USA ve čtvrtek oznámily ústup od vybudování prvků protiraketového štítu v České republice a v Polsku. Chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Prezident Barack Obama o tom informoval premiéry České republiky a Polska. Americký krok ocenili přední spojenci USA v Evropě, šéf NATO a také Rusko, které proti původnímu projektu od začátku brojilo.

Reakce na české vnitropolitické scéně kopírovaly dosavadní postoj jednotlivých aktérů k původnímu projektu. Levice vyslovila uspokojení, na pravici zaznívá zklamání.

Reklama

Související témata:

Související články

Havel: Radar byl zkouška, zda se nebojíme Ruska

18. 9. 2009, 16:56

Exprezident Václav Havel se v pátek vyjádřil k rozhodnutí USA zastavit projekt výstavby protiraketového štítu v Česku a Polsku. Podle něj není škoda, že radar...

Výběr článků