Hlavní obsah

Firma vyvezla na skládku občanky, řidičáky, pasy a další citlivé dokumenty

16. 2. 2012, 20:38 – Radim (Kolínsko) • Aktualizováno 16. 2. 2012, 21:09

Dokumenty s citlivými osobními údaji lidí z celé České republiky skončily na skládce komunálního odpadu v Radimi na Kolínsku. Odvezla je tam kolínská pobočka společnosti Purum, která se zabývá likvidací odpadů. Jejím úkolem bylo přitom takové zničení dokladů, které by zajistilo, že údaje už nebudou čitelné a použitelné. O případu informovala ve čtvrtek FTV Prima.

Firma vyvezla na skládku občanky, řidičáky, pasy a další citlivé dokumentyVideo: Prima FTV

 
Článek

Případ šetří policie a zabývá se jím také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Televize uvedla, že na skládce byly občanské průkazy, řidičské průkazy, pasy, zbrojní průkazy, rodné listy, oddací listy nebo smlouvy, v nichž figuruje například ministerstvo vnitra. Podle odhadů policie jich mělo být až tisíc kilogramů. Část dokladů se již během transportu na skládku rozletěla po Kolíně. Skládka patří obci Radim.

Vedoucí likvidace odpadu Jan Kukal pochybení firmy připustil. "Samozřejmě měly být řádně znehodnoceny. To jsme měli znehodnotit my. Při drcení toho odpadu došlo k tomu, že část toho odpadu propadala a nebyla znehodnocena tak, aby z toho nešlo přečíst osobní údaje," řekl televizi.

Mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová FTV Prima řekla, že policie případ šetří. Zvažuje i variantu, že by se mohlo jednat o spáchání trestného činu neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Pokud se prokáže, že pobočka firmy Purum takto zachází s citlivými osobními údaji běžně, může ji to stát pokutu až deset miliónů korun, uvedla FTV Prima.

Reklama

Výběr článků