Hlavní obsah

Evropský strom roku, borovice z Víru, byl na vyšetření

28. 7. 2020, 8:17
Právo, Miroslav Homola

Zřejmě nás ještě překvapí. Chudobínská borovice, která v březnu získala prestižní titul Evropský strom roku 2020 a která se nachází v lokalitě vodní nádrže Vír, je pod drobnohledem odborníků. Kvůli zajištění ochrany stromu nechalo Povodí Moravy, s. p., zpracovat důkladné znalecké zhodnocení jeho zdravotního stavu. Strom je zdravý a možná mnohem starší, než se předpokládalo.

Foto: Povodí Moravy

Chudobínská borovice, nejkrásnější strom Evropy.

Článek

Nejkrásnější strom v České republice i v celé Evropě, tak se mluví v současnosti o Chudobínské borovici. Její stáří a přesný zdravotní stav byl však doposud odhadován na základě zběžných průzkumů. Strom roste na skále v ochranném pásmu vodního zdroje a stejně jako voda v nádrži si zasluhuje zvláštní ochranu a péči.

Chudobínská borovice je asi pět set let stará a v dobrém zdravotním stavu.
Jaroslav Kolařík, dendrolog

„Všechny dosavadní průzkumy byly spíše zběžného charakteru bez přístrojové diagnostiky, což snižuje jejich přesnost. Abychom mohli i do budoucna dopřát Chudobínské borovici co nejlepší péči, chtěli jsme zjistit podrobné informace o jejím zdravotním stavu. Proto jsme pozvali jednoho z našich předních dendrologů, který se specializuje na hodnocení stavu a ochranu stromů,“ vysvětluje důvody zdravotního posouzení borovice generální ředitel Povodí Moravy, s. p., Václav Gargulák.

Ještě stovky let tu může stát

Znalecký posudek, který zahrnuje detailní hodnocení stavu stromu, provedl Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees, která se specializuje na hodnocení stavu stromů pomocí vizuální i přístrojové diagnostiky.

„Příležitost provést diagnostiku takto jedinečného stromu mi udělala obrovskou radost. Už z fotografií jsem předběžně odhadoval, že strom bude na svůj věk v dobrém zdravotním stavu,“ přiznal Kolařík.

„Po převozu na místo jsem provedl prověření stavu kmene metodou akustické tomografie a 3D sken s vyhodnocením rozsahu biomechanického namáhání. Strom je v dobrém zdravotním stavu, na skále se mu daří. Uvnitř kmene má dutinu, která je však u takto starých stromů běžná,“ popisuje dendrolog.

Podle něj může být strom i pět set let starý, právě dutina ale znemožňuje přesné určení stáří stromu. Borovice je vysoká 13 m, kmen má obvod 188 cm a v průměru měří 60 cm.

Anketu o nejkrásnější evropský strom vyhrála borovice z Česka

Zahrada

Zvláštní esovitý tvar borovice vypovídá o dlouholetém přizpůsobování se vnějším podmínkám, jako je např. pohyb podloží či proudění větru.

Strom se nachází v ochranném pásmu vodního zdroje, kam platí zákaz vstupu. Klid a čisté prostředí vodárenské nádrže dopřává stromu dobré podmínky pro růst. Skálu, na níž po staletí roste, obepíná svými silnými kořeny.

„Neopatrným přiblížením se ke stromu může dojít k poškození kořenů, které se nacházejí na povrchu skály, proto je určitě dobře, že ke stromu platí zákaz vstupu. Při správné péči tu tato krásná borovice může ještě stovky let stát,“ dodává odborník.

Podrobné informace o zdravotním stavu budou známy v polovině srpna až po vyhodnocení dat z tomografu a 3D skenu. Součástí posudku bude i návrh správné péče o strom.

Reklama

Související články

Výběr článků