Hlavní obsah

EK rozhodne o odvetě za kanadská víza až v září

15. 7. 2009, 11:53 – Štrasburk

Na reakci Evropské komise (EK) ohledně zavedení kanadské vízové povinnosti pro ČR si Češi budou muset počkat do září. Vyjádřil se tak předseda EK José Manuel Barroso ve středu na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku po hodnocení českého předsednictví Jana Fischera.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Předseda Evropské komise José Barroso

Článek

Kanada zavedla vízovou povinnost pro české občany od úterka a zdůvodnila to rostoucím počtem žadatelů o azyl z České republiky. Česko ve stejný den požádalo Brusel o aktivizaci procedur, které teoreticky mohou vyústit v zavedení víz pro Kanaďany v rámci celé Evropské unie.

"Komise celou záležitost podrobně přezkoumá a pravděpodobně v září tohoto roku vydá zprávu o vízové reciprocitě," řekl ve středu Barroso na dotaz české europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL). "Povedeme konzultace s českou vládou a společně budeme jednat s kanadskými úřady, abychom získali více informací o pozadí tohoto rozhodnutí a abychom mohli úspěšně prosazovat obnovení bezvízového styku," dodal.

Konečné rozhodnutí může padnout až v prosinci

EU má sice jednotnou vízovou politiku, ale neznamená to, že může recipročně zavést víza automaticky ve všech členských státech. Komise má na posouzení české žádosti o využití takzvané klauzule solidarity, která by podobný krok umožňovala, až tři měsíce.

Zpráva EK pak může, ale nemusí, obsahovat návrh, aby unijní státy zavedly dočasně víza pro Kanadu. Návrh pak posoudí ministři členských zemí, kteří na to opět mají až tři měsíce. V praxi to znamená, že celý proces posouzení se v EU může protáhnout na půl roku.

Česko už v úterý oznámilo, že v nejbližší době zavede na oplátku vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Cílem české diplomacie je podle českého premiéra Jana Fischera i podle ministra zahraničí Jana Kohouta obnova plného bezvízového styku mezi Českem a Kanadou.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků