Hlavní obsah

Drábová chce být krajskou zastupitelkou, ačkoliv s tím vnitro nesouhlasí

12. 10. 2016, 18:24

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová chce vykonávat mandát středočeské zastupitelky, ačkoli podle stanoviska ministerstva vnitra budou moci zůstat krajskými zastupiteli pouze řadoví státní zaměstnanci. Tvrdí, že jde pouze o stanovisko ministerstva, a ona je připravena mandát vykonávat, „dokud jí to bude umožněno”.

Foto: Petr Horník, Právo

Dana Drábová

Článek

Na soud se obracet nebude. "Jako státní zaměstnanec se nemohu soudit," řekla. Soudně situaci nemíní řešit ani hnutí Starostové a nezávislí (STAN), za které kandidovala. Řídí se totiž jiným výkladem zákonů než vnitro. "Novější zákon, tedy zákon o státní službě, vykonávání mandátu umožňuje," řekl mluvčí STAN Karel Kreml. Novější zákon je podle něj nadřazen starším.

Ministerstvo připustilo, že služební zákon a volební zákony neřeší tuto situaci úplně stejně a že je vhodné uvažovat o jejich sjednocení. Jasno do věci zatím nevnesl ani Nejvyšší správní soud, protože se na něj v této věci zatím nikdo neobrátil.

Podle ministerského výkladu si šéfové ve státní správě budou muset vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Mohli by ale také požádat jen o neplacené služební volno. Rozhodnout se musejí do tří dnů od ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje, čas tedy mají zhruba do konce října. Drábová odmítla ucházet se o místo hejtmanky, protože chce v čele úřadu pokračovat.

Není v tom sama 

Dilema budou muset podle vnitra vyřešit i někteří ministerští náměstci. Například náměstkyně ministra vnitra Jana Vildumetzová byla v krajských volbách zároveň jedničkou na kandidátce ANO v Karlovarském kraji, kde hnutí zvítězilo a nyní jedná o možné vládnoucí koalici. "Jasně jsem deklarovala, že mojí prioritou je být hejtmankou, a v takovém případě bych byla zařazena mimo výkon služby," uvedla Vildumetzová.

"Je několik právních názorů, neboť jsou v nesouladu volební zákon do krajů a služební zákon. Nejsem jediná, koho se to napříč politickými stranami týká. Určitě to budeme řešit na národní úrovni. V každém případě, pokud by se potvrdila neslučitelnost, zůstanu náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj," sdělila náměstkyně pro řízení sekce regionálního rozvoje Klára Dostálová, jednička vítězné kandidátky hnutí ANO v Královéhradeckém kraji.

Reklama

Výběr článků