Hlavní obsah

Do konce roku opustí obranu přes 4000 lidí

14. 11. 2003, 9:43 – PRAHA
Právo, dan

Do konce roku by měli vojáci opustit osm větších posádek a o místo by mělo přijít přes 4000 zaměstnanců resortu obrany. "V letošním roce se má propouštění dotknout zhruba 2200 vojáků," řekl ve čtvrtek ministr obrany Miroslav Kostelka na tiskové konferenci.

Článek

Odcházející vojáci dostanou odstupné až devítinásobek platu. Občanských zaměstnanců by podle ministra mělo z armády do konce roku odejít kolem dvou tisíc.

S vojáky se rozloučí do konce roku v těchto obcích: Rožmitál pod Třemšínem, Slaný-Drnov, Drhovice, Holýšov, Dašice, Žamberk, Panské Dubénky a Bohuslavice. Armáda opustí ještě tři menší posádky: Štěpánov, Chotěšov a Hněvice. Ještě v roce 2001 měla obrana k dispozici 180 posádek či dislokačních míst a na začátku letošního roku to bylo již o padesát méně. Armáda by měla do roku 2006 zeštíhlet na 27 větších a 46 menších posádek.

V Táboře sedm let

Vojáci zatím neodejdou z Tábora, podle ministra by tam měla posádka vydržet ještě sedm let, do roku 2010. "V Táboře bude zatím mechanizovaný prapor po dobu výstavby páteřní základny v Žatci," uvedl Kostelka. Po roce 2010 by se měla armáda stáhnout ještě z Hranice, Lipníka nad Bečvou a Chrudimi. Reformovaná armáda by měla v roce 2008 podle koncepce obrany čítat kolem 26 tisíc profesionálních vojáků a 9000 občanských zaměstnanců. Vojsko se má plně profesionalizovat od 1. ledna 2005.

V budoucnosti by Armádu ČR mělo řídit sdružené ministerstvo obrany s generálním štábem, které by mělo pod sebou dvě velitelství. Velitelství společných sil v Olomouci, složené z pozemních, vzdušných a specializovaných sil. Ve Staré Boleslavi bude velitelství podpůrných sil (logistika a personalistika) a velitelství výcviku, které bude částečně i ve Vyškově. Letectvo by si mělo ponechat tři hlavní základny: Čáslav (stíhačky a letka L-159), Náměšť nad Oslavou, kde bude výhledově jenom omezený provoz a asi v roce 2006 se tam přesune vrtulníková základna z Přerova. Dopravní letectvo je a bude v Praze-Kbelích.

Reklama

Související témata:

Související články

Letci se rozloučí s Náměští

7. 7. 2003, 19:02

Vojenská letecká základna v Náměšti nad Oslavou má být na podzim zrušena. Šokující zprávu o záměru ministerstva obrany, který ještě musí odsouhlasit vláda,...

Výběr článků