Hlavní obsah

Do Česka se ženou silné bouřky s krupobitím

31. 5. 2011, 11:48 • Aktualizováno 31. 5. 2011, 14:52

V úterních odpoledních a večerních hodinách zasáhnou Čechy silné bouřky, které se následujícího dne přesunou na Moravu a do Slezska. Ojediněle se k nim mohou připojit kroupy, přívalové deště a silný nárazový vítr, varují meteorologové.

Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Počasí u nás bude v úterý a ve středu ovlivňovat zvlněná studená fronta,“ konstatuje Český hydrometeorologický ústav ve výstražné informaci.

První místní bouřky se objeví kolem 16:00, další smrště se budou vyskytovat především na západě až do večera. Během noci ale budou postupně slábnout. Ve středu odpoledne a večer udeří bouřky na Moravě a ve Slezsku, výstraha bude platit až do nočních hodin.

Foto: Martin Polák, Právo

Bouřka a silný déšť v Karlovarském kraji komplikovaly dopravu.

Bouřka a krupobití na Karlovarsku
Karlovarským krajem se v úterý kolem 14 hodiny přehnala bouřka s prudkým lijákem, kterou na některých místech doprovázely kroupy.
„Někde napršelo až 15 milimetrů,“ uvedl pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu v Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík. „Padaly také kroupy, například v Nejdku či v Chodově,“ poznamenal.
Podle něj se jednalo o takzvanou předfrontální bouřku. „Další přijdou odpoledne a večer,“ doplnil Kovařík.
Přestože liják byl silný, hasiči kvůli němu podle operačního důstojníka nevyjížděli k žádnému zásahu.
Foto: Martin Polák, Právo

Prudký liják v Karlovarském kraji

„Výjimečně se mohou v bouřkách vyskytnout kroupy, přívalové srážky s úhrny kolem 40 mm za hodinu a silný nárazový vítr,“ uzavírá výstrahu ČHMÚ.

Foto: Martin Polák, Právo

Karlovarskou louku zasypaly kroupy.

Doporučení ČHMÚ ke zmírnění následků jevů:
Přívalový déšť může vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, sklepů apod.
Pro omezení škod nárazovým větrem zajistit nebo upevnit volně položené předměty (zahradní nábytek, slunečníky apod.).

Reklama

Výběr článků