Hlavní obsah

Církev dává od Lipovské ruce pryč

27. 7. 2021, 17:00 – Olomouc
Právo, Novinky, fia, dan

Katolická církev se v úterý distancovala od politických postojů „některých kandidátů do Sněmovny“, kteří jsou s ní spojováni, přičemž se o poslanecký post ucházejí za subjekty s extrémními názory. Napsal to předseda České biskupské konference (ČBK), arcibiskup olomoucký Jan Graubner.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Radní České televize Hana Lipovská

Článek

V prohlášení nikoho nejmenoval, jasně z něj ale vyplývá, že má na mysli zejména radní ČT Hanu Lipovskou, která oznámila kandidaturu za Volný blok, či radního Českého rozhlasu Josefa Nerušila, který kandiduje za SPD.

„V posledních dnech se objevili v rámci kampaně před volbami do Poslanecké Sněmovny Parlamentu ČR kandidáti, kteří jsou spojováni s Římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením,“ napsal Graubner.

Lipovská bude kandidovat za Volného blok do Sněmovny

Domácí

„Je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem Církve,“ stojí v prohlášení.

Arcibiskup olomoucký s odvoláním na vyjádření papeže Františka upozorňuje, že se nelze zaštiťovat jednou křesťanskou hodnotou, ale zároveň popírat jiné, mezi kterými jmenuje pokoj a sociální smír.

V hledáčku Lipovská a Nerušil

Ačkoliv v prohlášení nepadají žádná jména, jasně z něj vyplývá, že se týká členky Rady České televize Hany Lipovské a člena Rady Českého rozhlasu Josefa Nerušila.

„Mohu vám potvrdit, že se to týká paní Lipovské a pana Nerušila,“ upřesnila pro Právo mluvčí ČBK Monika Klimentová.

Lipovská, která byla do Rady ČT nominována právě Českou biskupskou konferencí, v pondělí oznámila kandidaturu do Sněmovny za Volný blok a povede kandidátku v Pardubickém kraji.

Nerušil kandiduje do Sněmovny za SPD, je v čele pražské kandidátky, ačkoliv žije v Brně. Do Rady ČRo jej nominoval spolek Bydlíme v Králově Poli, jehož je místopředsedou.

Foto: Michaela Říhová, ČTK

Josef Nerušil na zahájení předvolební kampaně hnutí SPD

Pracuje jako vedoucí referent Odboru vnějších vztahů Arcibiskupství pražského. Na starosti má sociální sítě, například facebookový profil kardinála Dominika Duky nebo twitterový účet arcibiskupství.

„Pan kardinál se s prohlášením ztotožňuje,“ řekl Právu mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. Duka se přitom Lipovské dosud zastával i proti Graubnerovi, jenž ji vyzýval k rezignaci na post radní ČT kvůli dojmu, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob.

Volný blok vznikl kolem poslance Lubomíra Volného, jenž se do Sněmovny dostal za SPD Tomia Okamury, kterou ale před dvěma lety po neshodách opustil. Ve Sněmovně na sebe upozornil odmítáním nošení roušky, narušováním jednání, a dokonce rvačkou.

Ze sálu musel být opakovaně vyveden. Hnutí před volbami navázalo spolupráci mimo jiné s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Tu ministerstvo vnitra dlouhodobě označuje za pravicově extremistickou.

Reklama

Výběr článků